Rodina především (Karen M. McManus)

Teenagerská variace na intrikánskou Agathu Christie… Staré panství na ostrově, bohatá příbuzná, co tahá za nitky, a tajemství z minulosti, to vše v novém moderním hávu…

Sourozenci Storyovi patřili ke zlaté mládeži, těšili se úctě a rodinnému jmění. Než je z ničeho nic jejich matka Mildred všechny vydědila a odstřihla. Nikdo pořádně nevěděl proč. O pár let později dostávají děti těchhle sourozenců pozvánku na letní brigádu právě na ostrovní sídlo své záhadné a prachaté babičky, kterou nikdy předtím neviděly. Je to možnost, jak znovu navázat zpřetrhané vztahy, a tak jedou, nemají moc na výběr. Až na to, že na ostrově je nikdo moc nadšeně nevítá. Co se tu doopravdy tenkrát mezi rodiči stalo?

Suverénní Milly, plachá Aubrey a uštěpačný Jonah jsou sice příbuzní, ale moc za jeden tým nehrají. Každý má své tajemství a své starosti, do kterých nikomu nic není. Ani v kapitolách, podávaných z jejich úhlu pohledu, o svých motivech moc neutrousí, přesto se jim dostanete pod kůži (nebo oni vám). I když už nejsou malé děti, babiččino odvržení je stále pálí a chtějí ho pochopit. Teenagerské zmítání v různých pochybách tu ideálně hraje do not.

Z knihy se vyklubala zajímavá a značně čtivá kombinace young adult románu a zamotané klasické detektivky – staré peníze, složité vztahy v široké rodině, střídání perspektiv, kostlivci ve skříních a luxusní rezort jako dějiště. 

Autorka mazaně odkrývá jedno překvapení za druhým a přiživuje vaši touho po odpovědích tím, že je nedává. střídání úhlů pohledů vám ještě víc zamotá hlavu. Ačkoli se poctivě snažíte vymyslet vlastní verzi událostí, skutečnost nejspíš neuhodnete…

I když jsou hlavní postavy středoškoláci plní vlastních nejistot, důmyslná zápletka s puncem detektivek ze starých časů a provázanost se zpackanou minulostí rodičů dělá z knihy celkem univerzální příběh. Takový, který může zaujmout bez ohledu na věk.

Originál: The Cousins, 2020
Překlad: Anna Vrbová
Vydal: Yoli, 2021
328 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA