Přej si opatrně (Hallie Ephronová)

Psychologický román o vyklízení nepořádku, které se může nepěkně zvrtnout – co když jste vy tím nepořádkem k odklizení…

Emily má začínající firmičku na vyklízení bordelu pro jiné. S parťačkou Beccou teď mají dvě nové zakázky: vyklízení pozůstalosti po manželovi paní Murphyové a vytřídění zbytku v luxusním domě Quinn Newellové. S Quinn si padnou do noty – oba jejich manželé stojí za starou belu, dokonce jsou oba vášniví sběrači zbytečností. Nad sklenkou vína si na ně postěžují a možná se i zasní, jaký by byl život bez nich. Ale byla to jen taková fantazie, ne? Až na to, že další den spustí řetězec událostí, nad kterým bude Emily jen žasnout…

Zcela zřejmá inspirace Cizinci ve vlaku Patricie Highsmithové se překvapivě zvrtne nečekaným směrem, autorka si z klasiky naštěstí vypůjčila jen základní myšlenku dvou cizích lidí, spjatých tajemstvím. Dál už jede ve svém stylu, kterým je popsat život úplně obyčejné hrdinky s všedními starostmi tak, aby čtenářky měli pocit, že je jednou z nich. A v tom je Ephronová vynikající – píše tak vnímavě, že si její hrdinku hned oblíbíte. Budete naprosto chápat její snahu kompenzovat si nemožnost mít děti zuřivým úklidem. Je to něco, co dává smysl a je vidět výsledek. A kdekdo to má podobně…

Opravdu mě nadchl nápad dát úklidovou filosofii ve stylu Marie Kondo do centra krimi příběhu. Tenhle trend proběhl i Českem a vyšla spousta navazujících knih. Ale detektivka žádná.

A pak také fascinující popsání následků, kdy profesionální vztah pracovník-klient po pár sklenkách sklouzne a už nejde vrátit zpátky. Emily se jen ze slušnosti ocitá ve vleku problémů cizích lidí, které nelze odmítnout, což je tak důvěrně známé, snad každý takovou drobnou manipulaci někdy zažil. Tím víc se pak vžijete do úzkosti hlavní hrdinky, když se její život začne hroutit. A ona neví, komu může věřit.

Sympatický román Hallie Ephronové dokazuje, že k napětí nepotřebujete litry krve a nabité zbraně. To správné drama si hrdinové vytvářejí sami ve své hlavě. Přej si opatrně spadá do kategorie detektivek „tohle by se mohlo stát i vám“, kde si jen v duchu říkáte „…ale snad proboha nestane“.

Originál: Careful what you wish for, 2019
Překlad: Kristýna Kučerová
Vydal: Grada, 2020
Edice Cosmopolis
294 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA