Pan Nikdo (Catherine Steadmanová)

Muž nalezený na pláži, Pan Nikdo. Nic si nepamatuje, nikomu nechybí. Vrací se oblíbená zápletka…

Příběhy s amnézií se čas od času vyskytují, a tenhle mi svou anotací připomněl 8. díl série Tima Weavera Muž bez minulosti, kde hledač pohřešovaných neobvykle pátrá ne po zmizelém člověku, ale po ztracené minulosti. Zajímalo mě, jak si téma přebere jiný autor.

Podivný případ přistane na stole mladé a nadějné neuropsychiatričce Emmě Lewisové, pro kterou by to mohl být průlom. Ale zároveň to také znamená návrat na sever Anglie, kde za sebou nechala něco strašného, na co se snaží už roky zapomenout. (Což podezřele připomíná psycholožku z knihy Sběratelé zla. Jako by nestačil obyčejný psycholog/psychiatr, ne – musí mít v minulosti nějaký temný bod, aby byl pro čtenáře zajímavější, aby měl v záloze vedlejší dějovou linku.)

Ve Sběratelích zla byl aspoň sympatický detektiv, tady jsem marně vyhlížela někoho, kdo by táhl děj. Vycukaná a nejistá Emma to totiž pro mě není. I když autorka se s gustem hrouží do její vynervované mysli. Kolem se vyskytuje spousta vedlejších postav, ale žádná výrazná. Neznámý je nepopsaný list, ale zajímavě se začíná vybarvovat aspoň jedna ze sester v nemocnici. Prostě – zlatý Weaver. Tam se pořád něco dělo, na rozdíl tady od dušezpytných kapitol, drásajících sebemenší myšlenkové pochody místního dobráckého poldy, jeho sexy manželky, která z něj jen tahá informace pro místní plátek, atp…

Jako by se pořádný děj začal klubat až někdy v polovině knihy, zatímco jste si museli protrpět povinné rozmisťování pěšáků na šachovém poli. Teprve tehdy začínáte vidět souvislosti a začnete být zvědaví, kam vás zavedou. Vlastně zvědavost byla to jediné, co mě přimělo vydržet první polovinu, ale ta druhá to docela vynahradila. Chtěla jsem prostě vědět, o co tu půjde, a v druhé polovině se té pravdě pěkně zlehka, ale vytrvale blížíme. Protivná Emma se vzchopí. Neznámý bez paměti promluví. A poslední třetina je napětím přímo napěchovaná (ačkoli pointa nějak moc zavání překombinovaným seriálem Slepá skvrna).

Pan Nikdo nabízí opravdu důmyslný příběh – o jehož reálnosti můžete pochybovat, ale i tak si ho užijete. Pokud holdujete psychologickým thrillerům, plným neurovědy, ztracených vzpomínek a falešných totožností, Catherine Steadmanová píše právě pro vás…

Originál: Mr. Nobody, 2019
Překlad: Petra Pachlová
Vydal: Ikar, 2020
335 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA