Noční návštěva (Carol Goodmanová)

Dvě ženy uvězněné v domě uprostřed sněhové bouře. Jedna bezpečí hledá, druhá ho poskytuje. Která však má však více tajemství? A která je vlastně nebezpečnější?

Třicetiletá Alice prchá se svým desetiletým synem Orenem autobusem od násilnického manžela a otce. Cestou si domluví azyl v charitativní organizaci zvané Útočiště, která poskytuje zázemí ženám a dětem, které se ocitly v podobné situaci. V Útočišti (na severu státu New York) pracuje už dlouhá léta Mattie Laneová, devětapadesátiletá žena, která se díky své pohnuté minulosti rozhodla co nejvíce pomáhat lidem. Jelikož se blíží sněhová bouře, nabídne Mattie mladé ženě, aby přečkali noc v jejím domě. Do Útočiště se pak mají přesunout další den.

Během sněhové kalamity zůstanou v domě uvězněni. Ukazuje se, že Alice není tak docela tou, za kterou se vydává. Jenomže i Mattie, která žije v rozlehlém domě pouze se starou fenkou, má svá tajemství. Před mnoha lety přišla o oba rodiče a milovaného mladšího bratra, kterého ji Oren připomíná. Nakonec je otázkou, která z žen má vlastně více temnou minulost. Navíc kolem domu začíná obcházet neznámý vetřelec…

Takto skvěle se rozjíždí zápletka psychothrilleru americké autorky Carol Goodmanové. Spisovatelka vydala více než dvacet románů a získala několik ocenění (Hammett Prize, Mary Higgins Clark Award) a nominací (mj. Nero Wolfe Award). V češtině však dosud vyšla pouze jednou (Co skrývá vesnička Arcadia Falls?, nakladatelství Plejáda, 2011). Věnuje se také žánru fantasy a jistou část v jejích dílech také hraje nadpřirozeno a určitá „duchařská stránka“ (tuto knihu nevyjímaje, jak se dočtete dále). Nyní se jejího díla chopila Grada, která má i přes relativně krátké působení v žánru krimi poměrně šťastnou ruku (vydává mimo jiné Roberta Bryndzu).

Zápletka se sněhovou bouří odříznutým domem je slibná už sama o sobě a Carol Goodmanová ji nejen vytěžila beze zbytku, ale přidala k ní mnohem více. Svůj příběh vypráví střídavě z pohledu obou žen, v první osobě přítomného času. Každá kapitola je věnována „aktuální vypravěčce“. Máme tak možnost vidět každou situaci ze dvou pohledů, ale na rozdíl od podobných příběhů nekomentují obě ženy totéž, aby se teprve poté jedna z nich přesunula ve vyprávění dál. Tím, že každá kapitola začíná přesně tam, kde předchozí skončila (případně o pár okamžiků zpět) jedna či druhá žena přebírá vyprávěčské otěže a posunuje děj.

Autorka napsala Noční návštěvu na základě svých zkušeností nejen s domácím násilím, ale především také s prací v podobné organizaci. Proto také z knihy zaznívá jasná kritika nejen násilnického, ale i nadřazeného chování mužských jedinců a je z ní cítit souznění s týranými ženami a pochopení pro ty, kdo se jim snaží za cenu obětování vlastního pohodlí pomáhat.

Ale aby nedošlo k mýlce – kniha není zase tak vážná, aby byla nějakým sociálně-kritickým dramatem. Je především už zmíněným psychothrillerem, navíc ovšem se silnými prvky duchařského příběhu a místy dosahujícím až hranicím hororu. Už tím, že je hned od počátku jasné, že obě ženy mají co skrývat a my to postupně budeme odhalovat, je příběh zajímavý hned od začátku a nemá problém čtenáře (dokonce ani mužského, jak mohu potvrdit) zaujmout. Od poloviny knihy pak ovzduší razantně houstne s každou stránkou. Kapitoly navíc nejsou nijak dlouhé, což ještě přispívá k větší dynamice příběhu. V těchto pasážích má kniha opravdu spád a nutí čtenáře nedočkavě otáčet další a další stránku.

Jak děj kulminuje, čtenář se dočká nejednoho překvapivého odhalení. To se nakonec vrší jedno za druhým, což posouvá příběh až na samou hranici uvěřitelnosti. Naštěstí autorka včas zabrzdí a samotný konec se pak už nese v trochu natahovaném a ve světle předchozího děje možná až poněkud přeslazeném zakončení.

I přes onu duchařskou zápletku, která by tam ani nemusela být, jde o perfektní čtení pro zimní večery. Noční návštěva se zcela jistě zařadí do mých „top titulů“. V budoucnu bych určitě neváhal přečíst si od autorky, kterou jsem měl díky této knize možnost objevit, něco dalšího. I přesto, že jsou knižní obchody nabité řadou titulů a leckdy praskají ve švech, není autorů, kteří v nás dovedou vyvolat mrazení v zádech a přitom přidat silnou dávku lidskosti a pochopení, nikdy dost.

Originální titul: The Night Visitors (2019)
Vydáno: William Morrow, New York (2019)
Vydání v České republice: Grada Publishing, a. s. (2020)
Přeložila: Jana Kordíková (2020)
248 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA