Hodná holka, zlá krev (Holly Jacksonová)

Little Kilton se pomalu vrací do normálu po odhalení tajemství, když se studentka Pipa obuje do nového případu…

Středoškolačka Pipa Fitz-Amobiová v prvním díle začala řešit nejasnou smrt spolužačky. Tenhle školní projekt jí ale obrátil život vzhůru nohama. A podcast, který z vyšetřování vytvořila, k ní přitáhl pozornost nejen Kiltonu, ale snad celé Británie. Všichni teď vědí, že je v šťourání dobrá, takže když zmizí Jamie, bratr jejího kamaráda Connora, jde jeho rodina přímo za ní. Policie případu nasadila nízkou prioritu, a tak Pipa znovu začíná pátrat na vlastní pěst…

Ale tentokrát je to jiné. Pipa už je poučená, a to dost drsně. Už ví, že pravda může být zlá, může zničit rodiny, přátelství, může odhalit věci, které nikdy neměly vyplout na povrch. Dívka už prostě není tak naivně nadšená, právě naopak. Má strach. Ale odhodlání jí zůstalo.

Druhý díl téhle young adult série počítá s tím, že první, Návod na vraždu pro hodné holky, už jste četli – navazuje pár měsíců po jeho událostech a trošku je rekapituluje (takže jestli jste první nečetli, po úvodu už ani nemusíte). Úspěšný podcast z prvního případu Pipa využije i pro ten druhý – může rozšířit pátrání po Jamiem díky posluchačům dál, udělat z fanoušků součást pátrání. I čtenáři se cítí být vtažení do hry, autorka opět propojuje vyprávění s přepisy rozhovorů, podkladů pro vysílání, komunikace na messengeru… Moderní technologie tu hrají velkou roli, tak jako ve skutečném životě běžného teenagera. Instagram, snapchat, cokoli může pomoct při hledání.

A snad i tím se odlišuje YA thriller od běžného: krátké věty, málo popisů. Sociální sítě, kamkoli se podíváš. Všední problémy středoškoláků v kontrastu s postupně odhalovanou temnotou, skrývající se za fasádami slušných občanů Little Kiltonu.. Kde jinde propojit přátelské pošťuchování hrdinky se svým prvním klukem, s vědomím, že jim čas běží a pravděpodobnost, že Jamieho najdou živého, stále klesá?

Pipa je po prvním dílu tak trochu celebrita se vším, co k tomu patří. Lidé jsou vůči ní ostražitější. Dostává nenávistné komentáře. Není všechno zdaleka jen růžové. Autorka tu tak citlivě odhaluje úskalí moderních technologií, jejich zneužitelnosti, ztráty soukromí. I když nejsem cílová skupina, líbilo se mi, jak je příběh už od začátku temnější a tak nějak zodpovědnější. Ačkoli u některých aplikací jsem se ztrácela a docházelo mi, že v tomhle směru jsem asi fakt stará, jejich využití při pátrání bylo ale naprosto perfektní (zvlášť hodinky zachycující srdeční tep, to bylo dočista děsivé).

Druhý díl ždíme emoce úplně nadoraz. Prožíváte úzkostný strach o Jamieho, konflikty s kamarády, výhružky od neznámého. Temnotu i smrt. Iluze toho, že se vám příběh odehrává v reálném čase, vytváří pocit naléhavosti. Prostě se nemůžete odtrhnout a hltáte stránky a je jedno, jestli je vám patnáct, třicet nebo šedesát…

Originál: Good Girl bad blood, 2020

Překlad: Karolina Medková
Vydal: Grada, 2021
Pod značkou Cosmopolis
349 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA