Malej NY (Přemysl Krejčík)

Byly to hezké roky. Plné milované muziky, dobrého hulení, kvanta pití, a holek všude kolem. Dokud nejbližší kamarádi nezačali umírat… Detektivní příběh z prostředí hiphopové komunity.

NY v názvu knihy neznamená New York, jak by se mohlo zdát, ale první dvě písmena města Nymburk, kde se děj z větší části odehrává. Vzhledem k tomu, že hlavní hrdinové jsou rapeři, má ale odkaz na New York v knize své místo. Přemysl Krejčík (rodák z Nymburka) vystudoval literaturu a historii na filozofické fakultě. Ve své knize dobře ví, o čem píše, jelikož se stejnému stylu sám aktivně věnoval a víceméně stále věnuje. V roce 2004 založil hiphopovou kapelu Cosmic Crew (je o ní v knize drobná, a poměrně vtipná zmínka), ve které hrál až do roku 2014. Tři roky nato se stal členem rapmetalové kapely Soundflip. Kromě toho je autorem básnických sbírek, sci-fi povídek a jednoho dalšího románu. Jako jeden ze šesti autorů se podílel na zajímavém projektu Šest nevinných, nepřetržitého společného psaní románu, které trvalo 72 hodin.

Děj knihy Malej NY se odehrává ve dvou časových rovinách – částečně mezi roky 2005 a 2008 a v současnosti (2016 až 2019). Hrdinou je (v polovině první dekády nového tisíciletí) šestnáctiletý Vladimír Kopáč, kterého okolí nezná jinak než jako MC Dextera, člena hiphopové kapely Skylla. Ze současného pohledu popisuje bývalý raper dění té doby. Snaží se vysvětlit, proč dodnes dochází na terapie, zdrcený smrtí dvou kamarádů ze svého teenagerského a dosti divokého mládí.

V kapitolách z minulosti společně s Dexterem poznáváme jeho nebližší kamarády Radka a Kapitána, plus několik dalších svérázných postav. Jejich náplní života je kromě hraní po klubech a tvoření mixtapů (podomácku vytvořená kompilace hudby), kouření marihuany, konzumace alkoholu a klácení bitches, jak říkají všem holkám bez rozdílů. Jako tisíce dalších mladých lidí, si i oni tehdy mysleli, že jim patří svět, který je jedna velká, nekonečná party. Vše ale skončilo smrtí obou nejbližších kamarádů v autě a podivným smrtelným pádem z mostu Dexterovy holky Julie.

Když v současnosti začnou Vladimírovi/Dexterovi chodit podivné vzkazy od mrtvého Radka a Juliinu sestru Alici se někdo snaží zastrašit, rozhodne se někdejší raper konečně přijít na to, co se tehdy vlastně stalo a jestli a kdo za Juliinu smrt může. To všechno vyvolá staré, a dnes už leckdy i bolestné vzpomínky, ale také to zřejmě přilákává čísi nežádoucí pozornost …

Přemysl Krejčík chtěl bezesporu spojit svoje zážitky z hiphopové kultury s detektivkou, akorát si s tou detektivní linií dal poměrně na čas. Vyprávění skoro celou první polovinu knihy skáče do různých časových období, je plné líčení nekonečných „pařeb“, koncertů v klubech a debatách ohledně hiphopu. Fanoušci tohoto hudebnímu žánru to autorovi nejspíš odpustí. Pro ty, co mají k hiphopu nějaký vztah, nebo je alespoň trochu zajímá, to možná bude zajímavé čtení. Těm ostatním se může stát, že jim osud hlavních postav brzy začne být lhostejný a o čtení ztratí zájem.

Děj je doslova prošpikován teenagerskými výrazy. Pochopitelně především z hiphopu, a především těmi, které podle autora patřily do období kolem roku 2007. Díky tomu, v jakém prostředí se děj odehrává, jsou v příběhu narážky či zmínky o několika skutečných interpretech různých žánrů (Jarek Nohavica, Leoš Mareš), a podobně jako například v knize Ty Caroliny Kepnes, kde showbyznys hraje velkou roli, dostanou občas co proto. Autor se také celkem dost opírá o „pankáče“ a „neonacisty“, ale těm prvním se hned v úvodu omlouvá.

Druhá polovina knihy, kdy konečně dojde na detektivní zápletku, je mnohem lepší, a dokonce se dá říci, že se dokonce dostaví i určité napětí. Dojem z chaotického vyprávění pro někoho, kdo není do hiphopu zblázněn, to už ale asi nezachrání. Pokud je pro vás tenhle styl muziky šálkem… no o čaji se tady asi mluvit nedá… zkrátka pokud k téhle hudbě inklinujete, asi budete s hodnocením milosrdnější a detektivní zápletka ve druhé polovině pro vás bude jistým bonusem. Pokud jen hledáte další detektivku z netradičního prostředí, pak se budete muset první polovinou trochu prokousat.

Text: Přemysl Krejčík (2019)
Vydáno: Host – vydavatelství, s. r. o. (2019)
280 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA