Kult (Camilla Lackberg, Henrik Fexeus)

V centru Stockholmu je ze školky uneseno dítě. Případ dostává nejvyšší prioritu a na stole ho má stará známá parta z první knihy Iluze…

Od čtení prvního dílu Iluze uplynul už nějaký ten čas, ale hezky rychle se vám většina vzpomínek vrátí. Hlavně to, jak chaotické je tohle konkrétní policejní oddělení, kam se odkládají problémoví jedinci. Někteří z nich šli do sebe, ale třeba policistka Mina má pořád fobii z bacilů. A díky tomu jsem si taky vzpomněla, že to mě na první knize taky hodně bavilo – že měl každý z té podivné party svůj prostor, kde jsme ho mohli poznat blíž. Starý šovinista Christer si pořídil psa, Pederovi rostou trojčata, velitelka Julia se vrátila z mateřské (k naprostému zděšení jejího muže). A velký iluzionista Vincent stále bojuje s obsedantně kompulzivní poruchou a snaží se pochopit vlastní ženu. A vy čekáte, jestli se mu povede znovu se začlenit do vyšetřování, nebo bude dál jen klamat diváky na svých představeních. Ve vhledech do konkrétních životů policistů můžeme taky vidět, jak se těžko vyrovnávají s případem, který se týká dítěte. To je hranice, která udělá zle i zkušeným profíkům…

Návrat do tohoto literárního světa znamená nejen staré známé postavy, ale i komplikovaný případ, v kterém tápete ve tmě – stejně jako policie. Souvisí únosy dětí s nějakou organizovanou sektou? Může mít v tomhle pravdu expertka přes osobnostní rozvoj, kterou přizvali jako konzultantku místo Vincenta?

Napínavé vyšetřování je nenápadně odlehčované humorem, který není v severských detektivkách moc běžný. Ale tady je třeba, protože téma je hodně ponuré, nemluvě o dalším motivu, který probublá časem – o manipulaci mysli, klasických fíglech jak iluzionistů, tak i vůdců. Jenže čeho? (A teprve až závěrem pochopíte, že manipulovaní jste byli i vy, jenomže za nos vás vodili autoři…)

Týmová práce i šílené šifry, které zvládne pochopit jediný člověk, dlouhé vyšetřování bez jediného vodítka i horečnatý souboj s časem o život dalšího dítěte. Je tu všechno, co potřebujete, abyste těch 540 stran přelétli v rekordním čase….

Originál: Kult, 2022
Překlad: Dominika Rýparová
Vydal: Metafora, 2023
567 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA