Vyšel česky vydaný starší titul slovenského bestsellerového autora. Detektivové z oddělení vražd v něm budou řešit vraždu stavebního podnikatele v architektonicky důležité lokalitě. Dva z nich ovšem budou také řešit poměrně závažný rodinný problém…
Letos vyšel už třicátý druhý díl z krimi série „Naše město“ slovenského spisovatele píšícího pod pseudonymem Dominik Dán. Téměř zároveň s titulem Břemeno minulosti vyšel také český překlad staršího románu Kníže smrt z roku 2008. Pro bývalého vyšetřovatele, jehož pravá totožnost stále zůstává utajena, to byl už druhý vydaný titul v onom roce. Tím prvním byl Hřích náš každodenní (zasazený do listopadu 2002) a Kníže smrt (odehrávající se v dubnu 2003) na něj volně navazuje.
![](https://www.centrum-detektivky.cz/wp-content/uploads/2022/03/dominik-dan-knize-smrt-638x1024.jpg)
„…smrt je součástí našeho života, protože s ní pracujeme dennodenně a zvykli jsme si na ní, ale… když příde k nám, a příde až tak blízko jako teď, sme z toho vystrašený a vyklepaný jako každej normální smrtelník,“ říká jeden z hlavních hrdinů románu, člen mordparty z fiktivní slovenské metropole, Richard Krauz. Jeho kolega Oto Hanzel oplakává smrt své milované manželky, která nepřežila po transplantaci srdce. Každý z „vraždařů“ věděl o jejich bezchybném vztahu, o to víc je smrt zasáhla. Ale práce je práce, a tak se mordpartě brzy dostane na stůl vražda stavebního podnikatele Zdeňka Vámošiho, kterému nikdo neřekl jinak než Zdeněček. Nikdo ovšem nechápe, kdo mohl oblíbeného, férového a precizního stavitele zabít. Vždyť se mu všechno dařilo – s manželkou žádné problémy neměl, od vlivného podnikatele Rastislava dostal lukrativní zakázku nejen na stavbu jeho rodinného sídla na Děvíně, ale i jeho luxusní chaty. Co víc si přát? Jenže pan Rastislav má problémy díky obsedantně kompulzivní poruše a jako zaměstnavatel je dost nevyzpytatelný. Navíc se – s vědomím své moci – zřejmě nezastaví před ničím. Mohla být práce na pozemcích v oblasti, kde se to jen hemží archeologickými nálezy, Zdeněčkovi osudná?
Tentokrát nemá případ na starosti Richard Krauz se svým věrným parťákem Jozefem „Chosé“ Fischerem, ale jejich atraktivní černovlasá kolegyně Petra Pergnerová. Autor se kromě hlavní dějové linie vyšetřování totiž ještě věnuje Chosého a Krauzově dceři, které se nečekaně dostanou do problémů s drogami. Připomeňme si, že právě ve výše zmíněném předcházejícím titulu se nečekaně objevila Chosého sedmnáctiletá dcera Nina, o které neměl tenhle věčný sukničkář dosud ani tušení. Nyní se snaží vše napravit, ale je mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jednu stranu konečně cítí k ženě něco víc než jen sexuální přitažlivost (Zdena z předcházejícího románu), na druhou stranu by mohl začít žít s matkou Niny a mít konečně rodinu. Jak to dopadne, to už ale prozrazovat nebudu.
Když pominu zápletku s dcerami, tak se v pořadí teprve osmý titul odvíjí většinou v uvolněném tempu a nijak zvlášť nevyčnívá nad ostatní romány série a ani ničím nepřekvapí. Autor se v úvodu zmiňuje, že se nechal inspirovat skutečným příběhem z Děvína (slovensky Devín, jedna z nejmenších městských částí Bratislavy s dominantou hradu Děvína a gotickým římskokatolickým kostelem). Zápletka se točí také kolem stavby a bourání v architektonicky důležité lokalitě. Dozvíme se i něco málo o tom, jakým „darem“ je najít při stavebních pracích třeba nějakou starou amforu.
Méně atraktivní dějovou linii ozvláštňuje nezvykle smutný začátek (v kontextu s příběhem však pochopitelně na místě) a postava čistotou posedlého a díky výbuchům vzteku nevypočitatelného Rastislava. Tempo se pak poněkud zrychlí až na konci, především díky dobře popsaným scénám sledování podezřelého a přípravou policejního zásahu. S vedlejší dějovou linií ohledně Chosého se autor vypořádal po svém, a myslím, že to většina čtenářů bude kvitovat s povděkem.
Román Kníže smrt bych řadil spíše k průměru. Vtipkování členů mordparty, na které se čtenáři těší, tu nechybí, ale zase ho není tolik jako v jiných románech. Samotné vyšetřování nijak nevybočuje od ostatních románů, zajímavější je až v závěru. Ti, co mají po všech těch letech detektivy z budovy „U dvou lvů“ rádi a těší se na každý jejich další příběh, jistě hravě zvládnou i tento odpočinkovější titul. Nudit se nebudou. Pokud by se však mělo jednat o vaše první setkání s Dominikem Dánem, doporučil bych jiné tituly. Až přečtete pár těch výraznějších, vybudujete si možná podobnou závislost jako u výše zmíněných čtenářů a pak teprve budete rádi i za tento titul.
Originální titul: Knieža Smrť (2008)
Vydáno: Slovart (2008)
Vydání v České republice: Slovart, spol. s r. o. (2022)
Přeložil: Jan Hanzlík (2021)
320 stran