Kacířův učeň (Ellis Petersová)

Červen roku 1143 se v benediktinském opatství ve Shrewsbury ponese v nebezpečné atmosféře honu na čarodějnice…

Blížící se svátek svaté Winifredy je zastíněný zprvu nevinně vypadající návštěvou: ze Svaté země se vrací poutník a jeho písař. Bohatý kupec však cestou zemřel a jeho společník, mladý Alave, teď doprovází jeho rakev domů. V domácnosti ho ale nevítají všichni stejně nadšeně. Co když zabere zpátky své bývalé místo písaře? Co když si odvede hezké děvče, které teď s věnem z Orientu, které sám přivezl, získalo na ceně? A co je úplně nejhorší, od svého až moc chytrého pána získal mladík pochybnosti o dokonalosti božího díla tak, jak ho hlásají současní klerikové. A pochybnost se tu rovná kacířství…

U čtení tohohle dílu jinak poklidných historických detektivek mi chvílemi nebylo příjemně. Především kvůli střetu dogmatického výkladu Bible, nesmiřitelného a jedině správného, oproti naprosto logickým a z dnešního pohledu oprávněným pochybnostem a otázkám. Ale tehdy se přílišné přemýšlení o něčem, co ubohý plebs má jen tiše akceptovat dál držet hubu, neodpouštělo.

Hostující svatouškovský prelát, dychtící po krvi, jako by byl předzvěstí krutých honů na čarodějnice, které dějiny teprve zakusí. Které budou stíhat  a trápit všechny, kteří se nějak vymykají a svými myšlenkami předběhli dobu.

Paradoxně pro mne byla horší ta církevní obvinění než pak následná obvinění z vraždy. Tak nějak čtenář už tuší, že kluka z tohohle průšvihu vyseká bystrý bratr Cadfael, tak jako obvykle. Ale jak chce zvrátit obvinění z kacířství, když to ten kluk opravdu řekla a stojí si za svými názory?

Druhá část knihy už je klidnější (ačkoli tedy s jednou menší vraždou). Velké plus je prostředí výroby pergamenů a záhada kolem tajemného svazku, nad kterým by i Indiana Jones zaplakal (a srdce knihovníka se tetelí také…).

Dramatický příběh z dávných dob nekonečných rozbrojů a náboženských rozkolů autorka s přehledem a elegantně uklidní mírovým řešením – aspoň do dalšího střetu.

Originál: Heretic Apprentice, 1989
Překlad: Stanislava Pošustová – Menšíková
Ilustrace: Lubomír Kupčík
Vydal: Mystery Press, 2021
280 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA