Hrnčířovo pole (Elis Petersová)

Daleko od všech běžných starostí leží Shrewsbury leta páně 1143.

Starosti benediktinského opatství tam mají trošku jiný rozměr, třeba jestli bude dost obilí na zimu. Čas od času ale i za brány kláštera zavane smrt. A to je chvíle pro bratra Cadfaela a jeho bystrou mysl.

Klášter dostane nabídku výměny pole se sousedním opatstvím, a protože je směna pro obě strany výhodná, jdou do toho. Při orbě však narazí na tajně pochované ostatky. Jak dlouho tam ležely a komu vůbec patřily, to je otázka pro Cadfaela a místního šerifa Beringara. Nemají se však čeho chytit.

Teoreticky je hlavní podezřelý bývalý nájemce pole, hrnčíř Ruald a jeho zmizelá žena. Problém je v tom, že z hrnčíře se stal mnich, který hluboce věří, že jeho žena se vrátila do Walesu. A ostatní  mniši v jeho vinu nevěří. Ale kdo ví?

Pole dlouho leželo ladem a přespávali na něm tuláci, je klidně možné, že totožnost oběti se neobjasní nikdy. (Dnes by naběhli kriminalističtí experti a jejich udělátka, ve 12. století ale měli jen modlitby a spoustu času. Však ono se to nějak vyvrbí.)

Do příběhu zasáhnou i bývalí majitelé půdy, než ji darovali církvi. A vzdáleně i mocenské boje příznivců a odpůrců krále Štěpána a císařovny Matyldy, které toho času trápily Anglii. Ale týdny plynou. Mění se roční období i jména pohřešovaných, kteří skrz Shrewsbury prošli a už se nevrátili. Nezbývá než počkat, jestli s něčím nepřijdou poutníci, poslové nebo prostě kdokoli.

Legendární série historických detektivek je ideální hlavně pro trpělivé čtenáře, kteří se rádi vrací do bezpečí známého prostředí kláštera sv. Petra a Pavla a jeho osazenstva. Na nikoho tu netlačí čas, a ani ruka spravedlnosti se nezblázní, když nemá odpovědi hned teď. Tentokrát se pravda skrývala opravdu dlouho a velmi dobře, a je překvapením i pro podezřívavého mnicha Cadfaela. A když to netušil on, co teprve my čtenáři…

Originál: The Potter´s Field, 1993
Překlad: Stanislava Pošustová – Menšíková
Vydal: Mystery Press, 2022
247 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA