Co se stalo Nině? (Dervla McTiernan)

Chtěla dát svému příteli „kopačky“. Od té doby se pohřešuje. Ať už stojí za jejím zmizením zhrzený mladík nebo se stalo něco jiného, rodiče obou dětí si ve snaze zjistit pravdu nebo ji zamlčet neberou servítky.

Asi se shodneme na tom, že vymyslet převratnou zápletku už asi nelze, ale pořád je možné vícekrát použitému tématu obléci nový kabát, postrčit ho do nečekaného světla a vymáčknout z něj v rámci pravidel žánru, co se dá. Posuďte sami – když vám někdo nabídne příběh dokonalého páru, respektive motiv hledání nezvěstné dívky a mladíka z dobré rodiny podezřelého z její vraždy (ačkoliv se nenašlo tělo), asi vás to moc nezaujme, že? Řeknete si „Kolikrát už jsem tohle četl nebo někde viděl!“. Navíc se to má odehrávat v knize, která nemá zrovna nejlákavější obal. Ale odstrčit s díky tuhle knihu by byla chyba. Takže vám představuji Dervlu McTiernan, původem právničku, Irku žijící v Austrálii, která svůj román ale zasadila do reálných, turisticky atraktivních míst amerického státu Vermont. A dokázala v něm, jak lze celkem jednoduchou (a nikterak původní) zápletku mistrně rozehrát.

Simon a Nina jsou pro okolí ideální pár. Oba jsou atraktivní, chytří a oblíbení. Chodí spolu snad už od dětství a vypadá to, že by jeden pro druhého dýchal a že jsou si navěky souzení. Ale jen Nina ví, že Simon není takový, jak navenek vystupuje. Občas se chová podivně, až deviantně, někdy zase příliš majetnicky. Když se Nině na společném horolezeckém výstupu stane menší nehoda, ze které podezírá Simona, je to poslední kapka. Rozhodně se, že ho opustí.

Leanne se svým manželem Andym vedou rodinný penzion. Společně vychovávají patnáctiletou Grace a dvacetiletou Ninu. Leanne je na starší dceru naštvaná, že jí na poslední chvíli odmítla pomoc v penzionu a s přítelem se během týdenního volna vypravila lézt po horách. Když se ale ani o víkendu nevrátí domů, začne si dělat starosti, které se ještě vystupňují poté, co zjistí, že se Simon vrátil domů už pátek. Mladík tvrdí, že se s Ninou rozešli, ale ona ještě zůstala na víkendové chatě jeho rodičů, kde přes týden bydleli.

Leanne se rozhodně požádat policii o pomoc. Pátrání se ujímá detektiv Matthew Wright. Hned v začátku se nabízí tři možnosti – Simon Nině něco udělal (neustál rozchod), Ninu někdo z chaty po Simonově odchodu unesl nebo se Nina vydala sama další den na túru a ztratila se. Tím, že Leanne, která Simona nikdy neměla ráda, nabídne médiím fakt, že to byl on, kdo ji nejspíš vidět naživu poslední, už tak nevalné vztahy mezi oběma rodinami se dostanou na bod mrazu. Leanne je s každým dnem čím dál zoufalejší a rozhodne se pro nalezení své dcery nebo zjištění, co se tehdy v pátek večer stalo, udělat maximum. A to doslova. S tím, jak padá podezření na Simona, se i jeho vlivní rodiče Rory a Jamie rozhodnou pro ochranu syna také udělat maximum. Také doslova. Ať je pravda jakákoliv…

Děj je vyprávěn v první osobě z pohledu pěti klíčových osob – rodičů Niny a Simona a Grace. Jakousi odosobněnou část pak tvoří pohled na pátrání detektiva Wrighta v podobě kapitol vyprávěných ve třetí osobě. Příběh výstižně uvozuje citát Agathy Christie o tom, co jsou matky schopny udělat pro své dítě. To se týká jak Leanne, tak Jamie. Právě na nich je zajímavé sledovat, jak jsou po počátečním oťukávání pomyslné rukavice shozeny a boj se stává čím dál víc podpásový.

Za povšimnutí ovšem stojí to, že žádné postavě ten boj radost nedělá – do ringu byla vržena proti své vůli a teď prostě dělá, co umí, aby neskončila K. O. Tedy přesněji, aby zachránila nejen své blízké, ale i vlastní existenci. Skvěle a do nejmenších detailů vykreslené hlavní postavy jsou tím, co dělá z knihy víc než jen další příběh tohoto žánru. Každá postava má pro své jednání důvod, a i když se nám pokaždé nebude líbit, lze ho většinou pochopit. Čtenář si určitě nejednou položí otázku, jak by jednal on sám.

Jak již bylo naznačeno, možné rozuzlení se zpočátku jeví jako jedna ze tří poměrně jednoduchých variant. Přibližně v polovině knihy se čtenář dozví, zda je správná možnost A, B, nebo C – což je mimochodem možné tušit už z prologu. Nejde však ani tak o samotné odhalení. Příběh totiž, jak se záhy ukáže, směřuje k mnohem hlubším tématům. I poté, co se dozvíme, co se asi stalo Nině, napětí neustává. Naopak – psychologický náboj dále roste, postavy se postupně odhalují v celé své mnohovrstevnatosti a čtenář sleduje jejich další kroky s rostoucím zájmem a porozuměním.

S tím, jak se případ zmizelé Niny dostává na veřejnost, začnou v příběhu hrát významnou roli sociální sítě a jejich temné stránky – především nenávistné komentáře a kampaně vedené pod rouškou anonymity. Ve druhé polovině knihy se tak k motivu strachu o dceru přidává i motiv štvanice, kterou rozpoutávají média a digitální dav. Z toho poněkud mrazí – zvlášť když si uvědomíme, jak tenká hranice nás dělí od toho, abychom se sami stali obětí podobné štvanice. V druhém plánu tak sledujeme, jaké škody mohou takové útoky napáchat a jak rychle dokáží během několika hodin rozvrátit něčí život.

S blížícím se finále knihy jsem musel ocenit, jak autorka vše vyřešila. Jak to zmínil jeden komentář ke knize na Databázi knih – přesně podle jednoho českého přísloví. Když jedna z postav udělá to, co v dané chvíli považuje za alespoň nějaké (byť dost zoufalé) řešení, mě rozuzlení ještě nenapadlo, ale když mi konečně svitlo, skoro bych se – navzdory závažnosti tématu – zasmál. Se závěrem si autorka také poradila skvěle. O žádný happy-end nejde (a v tomto případě snad ani nemůže jít), ale přesto cítíme, že to tak dopadnout asi mělo.

Co se stalo Nině? je román vystavěný na celkem jednoduché zápletce, nicméně jeho silnými zbraněmi jsou psychologická linie příběhu, varovně mrazivá moc sociálních sítí a do detailu propracované a věrohodné chování hlavních postav. Jejich jednání můžeme odsuzovat, ale i chápat a klást si přitom různé otázky. V neposlední řadě jde důkaz, že není nutné vymýšlet nové a krkolomné zápletky, stačí dobře zpracovat ty staré.

Originální titul: What Happened to Nina? (2023)
Vydáno: William Morrow, An Imprint of HarperCollins
Publishers (2023)
Vydání v České republice: HarperCollins Polska sp. z o.o., Warszawa (2024)
Přeložila: Nina Šalamounová (2024)
432 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA