Co odhalí bouře (Catherine Cooper)

Svahy francouzských Alp, lyžařská sezona v plném proudu, luxusní chata a v ní parta protivných lidí. Není to nějaké povědomé?

Před dvaceti lety se uprostřed vichřice stala na svahu tragédie. A nyní se ve stejném letovisku schází dost divná společnost. Podnikatel Hugo se svou ženou Riou se snaží udělat dojem na vlivného Simona, který na výlet vzal i svojí mladou ženu s dítětem a chůvou. Posádku doplňuje správce chaty a pokojská. Proč se sešli zrovna tady a kdo z nich má nějakou vazbu na staré události, to jsou ty nejdůležitější otázky. (Mezi ty další patří, kolik tak stojí týden v téhle chatě a proč tam nemůže pobývat někdo sympatičtější…)

Číst tuhle knihu bylo zvláštní, nemohla jsem se ubránit srovnávání s nedávno čtenou Chatou v horách,  která má podobné umístění i začátek. Dokonce je tu stejně milá správcová a jedna vedlejší postava má stejné neobvyklé jméno. Ale zatímco v Chatě byly dvě hlavní vypravěčky, tady se vyprávění dělí nejen do různých úhlů pohledů, ale i časových rovin. Což je dobré aspoň v tom, že se vám v každé další kapitole mění názor na hlavní postavy, když je pak vidíte očima někoho jiného. A časem konečně dojde i na další úhly pohledu z roku 1998, které jsou pro příběh klíčové, i když většinu knihy tápeme, proč.

Někoho může to střídání vypravěčů mást, na druhou stranu ale taky udržuje v soustředění – který je zrovna rok, kdo je sakra Adam, a kdo je vypravěčem „předtím“. Před čím? Až postupně se pomaličku skládá obrázek toho, kdo je v chatě kdo a taky proč.

Připouštím, že jsem byla zvědavá na další detektivku z horské chaty a tak nějak jsem očekávala, že Bouře nebude tak dobrá jako kniha od Ruth Ware. Ale zaskočila mě. Nesympatické postavy se vylouply, vše tu má svůj důvod, závěr je uspokojivý a dobrý. Nemám moc co vytknout, což jsem opravdu nečekala. Jestli se autorky vsadily, která z nich napíše lepší detektivku z luxusní horské boudy, já bych nedokázala určit vítěze…

Originál: The Challet, 2020
Překlad: Ondřej Duha
Vydal: Alpress, 2022
240 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA