Chladný den pro vraždu (Dana Stabenow)

Není sever jako sever. Kdo má skandinávské deprese plné zuby, ať zkusí aljašskou zarputilost…

Kate Shugaková byla skvělá vyšetřovatelka pro kancelář státního návladního v aljašském hlavním městě, než při jednom případu málem zemřela. Teď se stáhla hluboko do přírodní rezervace, a kdo se k ní chce dostat, musí jet na sněžném skútru opravdu dlouho. A když už někdo váží takovou cestu, obvykle to stojí za to: v zasněžené rezervaci se ztratil mladý ranger a pak i vyšetřovatel, který ho šel hledat. Že by zabloudil a zmrzl jeden, tomu by člověk v téhle krajině klidně uvěřil – ale dva? A tak se Kate s pověřením od svého bývalého šéfa vrací do své vesnice, kde se s každým zná a s polovinou jsou příbuzní, a začne rozviřovat kalné vody (nebo spíš sněhy).

Autorka se se svou milovanou Aljaškou moc nepáře a popisuje ji bez příkras: nádhernou a drsnou přírodu i svérázné lidi, kteří se rozhodli v ní žít. A zvlášť domorodé kmeny si bere na paškál a ukazuje, co s nimi udělaly státní peníze coby náhrada za zabraná území.

Je tu vše, co si pod pojmem Aljaška představujete: lovci losů, všude huskyové čekající na závody spřežení, sněžné skútry, prázdné barely od nafty, jediný bar těsně za hranicemi rezervace, kde můžou všichni propít své sociální dávky. A drsná hrdinka, která se dokázala vymanit z dusivých pout aleutského kmene, aby se k nim zas obloukem vrátila, doprostřed vášnivých půtek mezi ochránci přírody a těžaři, mezi zastánce tradic a příznivce pokroku.

Chladný den pro vraždu je skvělá a přímočará detektivka z kraje, půl roku pokrytého sněhem, kde mají slabost pro písmeno Q v názvu (řeka Kanuyaq, Quilacké hory…). Žít byste tam asi nechtěli, ale po téhle knížce dokážete pochopit, co na té oblasti tak očarovalo Jacka Londona. Aljaška má své kouzlo, i když není pro každého. Ale hrdinka na skútru, kterou doprovází poloviční vlčice, ta jako by vypadla přímo ze stránek Bílého tesáka…

Nad knížkou jsem si přímo lebedila a užívala si každou stránku. Svérázné postavy, překrásná příroda, lehounce ironický styl. I když byla kniha napsaná už v 90. letech, pochybuji, že se toho v tak izolovaném koutu planety mnoho změnilo – snad jen satelitních telefonů je tam teď víc než jeden. Za tu dobu stihla autorka rozšířit sérii na dvě desítky dílů a pro podobně nadšené české čtenáře je dobrou zprávou, že se s tou vykutálenou partou z rezervace na podzim setkají zas – nakladatelství chystá k vydání druhý díl, Devátou oběť.

Originál: A Cold Day for Murder, 1993, 2013
Překlad: Alžběta Lexová
Vydal: Mystery Press, 2019
223 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA