Když v Kábulu zmizí švédští diplomaté, je nutné krizi diskrétně prošetřit těmi nejlepšími. A tím je momentálně Amanda Lundová, policejní vyjednavačka, toho času poradce velitele v Afghánistánu. Takže to má kousek, a zná terén…
Amanda se zabývá únosy švédských občanů doma i v zahraničí, na misi pro Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly v Afghánistánu cvičí vojenské velitele v taktice. Vyřešit únos dvou lidí by pro ni měla být hračka, protože ale Amanda Kábul zná, ví, že tam nikdy nic není jednoduché. Zvlášť když velvyslanec nespolupracuje a místní policie je neschopná. Mezitím doma ve Stockholmu našli mrtvolu a přetažený detektiv se do vyšetřování nehrne, zato vládní tajemníci a zmocněnci se můžou přetrhnout, aby nic nebránilo hladkému průběhu chystané návštěvy afghánského prezidenta ve Švédsku. Jak spolu tohle všechno souvisí, zjistíte velmi brzy.
Ve Švédsku je rovnoprávnost na vysoké úrovni, a ženy v armádě nejsou nic neobvyklého. Sama autorka by mohla vyprávět. A taky že vypráví. Na základě vlastních zkušeností z ozbrojených sborů líčí čtyři dny uprostřed srpnového Afghánistánu, a vy ze stránek přímo cítíte sálající vedro, neustálé nebezpečí a potlačovanou nervozitu jen z pouhého pobytu venku všem útočníkům na dosah.
Díky tomu, že autorka přesně ví, o čem píše, je její vyprávění velmi autentické. A také správně literárně košaté. Román je vlastně mixem různých žánrů – procedurální detektivkou, kde poldové řeší vraždu ve Stockholmu, vojenským thrillerem, v čele s Amandou uprostřed oblasti plné Talibánců, a možná taky politickým thrillerem, protože v pozadí toho všeho tušíte lidi, tahající za nitky. Zvláštní, přesto skvěle fungující kombinace…
Román Anny Tellové je dost jiný než obvyklé americké akční military thrillery o neporazitelných hrdinech. Tellová propojila vojenskou akci se seversky civilním přístupem, a tak jsou její postavy obyčejní chybující lidé, snažící se dělat jen svou práci. Na rozdíl od amerických románů, z kterých máme mít pocit, jak je fajn, že všechno střeží ti nejlepší z nejlepších, tady budete spíš lehce zneklidnělí z toho, jak někdy hodně záleží na lidech, kteří se na svůj post dostali omylem. Tellová moc dobře ví, jak funguje vyšší management nejen v armádě, ale i u policie, a nedělá si žádné iluze. Díky její knize a konkrétnímu příběhu si uděláte o mezinárodní situaci na Blízkém Východě lepší obrázek než z večerních zpráv. Moc povzbudivý ten obrázek ale není…
Originál: Fyra dagar i Kabul, 2017
Překlad: Petra Hesová
Vydal: Plus, 2018
331 stran