Lisbeth Salanderová, hrdinka románů Stiega Larssona a Davida Lagercrantze zavítá tentokrát i do Prahy!

Švédský spisovatel David Lagercrantz napsal v roce 2015 první pokračování trilogie Milénium Stiega Larssona. Tehdy přijel román Dívka v pavoučí síti představit i do naší metropole a 18. září letošního roku sem zavítal znovu, aby představil třetí a údajně závěrečný titul Dívka, která musí zemřít.

Historie Larssonova fenomenálního úspěchu je čtenářům detektivek a thrillerů jistě známá. Švédský novinář Stieg Larsson napsal počátkem tohoto milénia tři romány s investigativním novinářem Mikaelem Blomkvistem a jeho nečekanou pomocnicí Lisbeth Salanderovou, dívkou s ponurou minulostí a se zájmem v matematice a hackerství. Trilogie slavila obrovský úspěch a po celém světě bylo prodáno více jak sto miliónů výtisků. Byla natočena televizní i filmová verze (včetně amerického remaku), ale Stieg se toho všeho bohužel už nedočkal. Zemřel na infarkt v roce 2004, ještě před tím, než stačily jeho knihy (v průběhu let 2005 až 2007) vůbec vyjít.

Hodně se mluvilo o tom, že po něm zůstalo torzo několika nedokončených dalších dílů. Stieg měl údajně v plánu napsat celkem deset knih a měl k tomu i dost materiálu. Čtvrtá kniha prý byla téměř hotová a v době smrti měl rozdělanou i část páté. Spekulovalo se také o tom, že by knihu mohla dopsat Stiegova dlouholetá partnerka Eva Gabrielssonová. Ta ale vedla spor o dědictví se spisovatelovým bratrem a otcem a k vydání nedokončeného Stiegova díla nakonec nedošlo.

V roce 2015 se na Larssona pokusil navázat švédský žurnalista David Lagercrantz, který se mimo jiné zabýval trestními kauzami a je také autorem biografického románu Já jsem Zlatan Ibrahimović, jedné z nejrychleji prodávaných knížek ve Švédsku. Autor na besedě v pražském knihkupectví Luxor přiznal, že když mu tehdy švédské nakladatelství nabídlo, zdali by nechtěl na Larssona navázat, neváhal prý ani vteřinu. Pak se ovšem dostavily obavy, jak čtenáři tento riskantní počin přijmou. Na druhou stranu to zase Lagercrantze hnalo k tomu, aby ze sebe vydal to nejlepší. Musel se dostat Larssonovi tak říkajíc pod kůži, a tak stále dokola četl jeho romány (nedokončený čtvrtý díl však nikdy neviděl), ale zároveň mu bylo jasné, že do nich musí vložit něco vlastního. Třeba odpověď na některé otázky, které po sobě Larsson zanechal, jako například proč je Lisbeth tak dobrá hackerka nebo jak je to s jejím dračím tetováním.

Možná jste tehdy četli deník o tom, jak se psalo pokračování Milénia, a mohli jste se tam dočíst, jak se u autora střídaly stavy mánie psát a psát s depresemi, že se to nepovede. I dnes by ve svých knihách prý leccos změnil, ale na druhou stranu je pyšný, že se mu pokračování povedlo.

Lze mu dát za pravdu. Dá se říci, že první titul pokračování Dívka v pavoučí síti byl čtenáři přijat kladně (dosáhl celkového hodnocení 73 % na Databázi knih). Stejně tak jako před dvěma lety vydaný další díl Muž, který hledal svůj stín (75 %). Letos na konci léta tedy vychází už třetí pokračování Milénia, celkově pak šestý díl. Že by mohlo jít v případě Dívky, která musí zemřít o rozloučení vskutku důstojné, avizuje dosavadní hodnocení, které zatím dosáhlo velmi dobrého průměru 83 %.

Už v některých komentářích k druhému pokračování se objevily názory, že by bylo vhodné příběh Mikaela a Lisbeth nějak důstojně završit a s postavami se rozloučit. Také sám autor na besedě se čtenáři potvrdil, že jde opravu o poslední díl, jelikož on sám se potřebuje posunout někam dál. Už dokonce pracuje na románu s vlastními postavami, kterými mají být policistka původem z ghetta a bohatý profesor psychologie trpící depresemi. Jestli jste se teď pousmáli, že to trochu připomíná některé postavy z Milénia, nejste sami…

Autor má prý Prahu velmi rád, a proto sem tentokrát poslal i svou literární hrdinku Lisbeth Salanderovou, která se tu skrývá před zlou a zákeřnou sestrou Kamilou. Lagercrantz dokonce bydlel ve stejném hotelu, jaký předurčil Lisbeth…

Beseda dále pokračovala ve velmi příjemném a uvolněném duchu. David Lagercrantz se sympatickým humorem odpovídal na dotazy čtenářů. Jelikož jeho romány vycházejí také jako audiokniha (nakladatelství OneHotBook; o knižní podobu všech románů se postaralo nakladatelství Host), na dotaz z publika, jakou formu má raději, diplomaticky odpověděl, že obě. Podobně se vyjádřil i k zfilmované verzi prvního pokračování (Dívka v pavoučí síti, snímek z roku 2018 – pozn. red.) nebo k dotazu, jestli slyšel českou podobu audioknihy. Autor odpověděl, že ji Martin Stránský načetl s tak obrovskou intenzitou, že mu to přišlo napínavé, i když nerozuměl ani slovu. S humorem jemu vlastním pak ale dodal, že naštěstí věděl, o co v románu jde…

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA