Maureen Johnsonová

*16. února 1973 USA

Americká autorka především literatury pro mládež vystudovala psaní a divadelní dramaturgii. Pracovala různě jako sekretářka, manažerka filadelfské divadelní společnosti, servírka i barmanka. Od roku 2004 píše knihy pro mládež, které jsou vysoce ceněné jak čtenáři, tak i kritikou a svazem knihoven. (Až na jeden malý incident kdesi v Oklahomě, kde puritánští rodiče požadovali stažení její knihy ze školní knihovny kvůli prvkům LGBT.)

Foto: Wikimedia commons, genevieve719, CC BY 2.0

První díl série Stíny Londýna, Jméno hvězdy (v češtině Levné knihy, 2012) se dostal do nominací na cenu Edgar v kategorii Young adult. Česky s úspěchem vychází oblíbená série Křiváci z vermontské akademie se Stevie Bellovou, nadšenou fanynkou true crime podcastů, která s přáteli sama vyšetřuje školní záhadu. Plánovaná trilogie se rozrůstá o další díly.

Autorka žije v New Yorku a s oblibou spolupracuje s dalšími autory na různých povídkových antologiích, ať už s Johnem Greenem na knize Sněží, sněží, nebo s Cassandrou Clare na fantasy knihách ze světa Lovců stínů.

VYŠLO ČESKY ::

  • Skrýš v lese (The Box in the woods, 2021; CooBoo, 2022) vyšlo
  • Bílá past (Hand on wall, 2020; CooBoo, 2021)
  • Němý křik (The Vanishing stair, 2019; CooBoo, 2020)
  • Křiváci (Truly devious, 2018; CooBoo, 2019)

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::

http://www.maureenjohnsonbooks.com/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA