Mark Greaney

Americký autor špionážních thrillerů spolupracoval s Tomem Clancym, spnil si tak svůj sen. Slavný je však i bez toho…

Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy, což se mu později hodilo v literární kariéře. Původně pracoval jako číšník, zatímco po večerech psal válečný thriller z Bosny. Ačkoli se literárnímu agentovi návrh líbil, připadal mu neprodejný. Ale povzbudil Marka k dalšímu psaní. Rukopis k prvnímu dílu Šedého muže už „prodejný“ byl. A to do té míry, že Mark mohl nechat práce a začít psát na plný úvazek, získal totiž smlouvu na další tři knihy. Série se špičkovým zabijákem Courtem Gentrym má nyní už 10 dílů a Netflix do hlavní role obsadil Ryana Goslinga.

Coby velký obdivovatel špionážních románů Toma Clancyho byl nesmírně poctěn, že mohl s autorem spolupracovat na jeho třech posledních knihách ze série Jack Ryan. Po Clancyho smrti napsal s pověřením rodiny další 4 pokračování.

Jediný autorův samostatný román je Red Metal, spolupracoval na něm s podplukovníkem Ripleym Rawlingsem. Ale opět to vypadá, že půjde o sérii, nakladatelství chce další díl.

Markův samostatný příběh o skupině žoldáků Armored, zpracovaný původně jako audio dramatizace, se právě natáčí v produkční společnosti Michaela Baye.

V rámci průzkumu ke svým knihám Mark procestoval řadu zemí, navštívil Pentagon, vojenské základny i zpravodajské agentury a zúčastnil se různých výcviků, aby uměl střílet, ošetřovat zraněné na bojišti nebo bojovat zblízka. Žije v Memphisu v Tennessee a když nepíše, věnuje se rodině a nevlastním dětem.

VYŠLO ČESKY ::
Šedý muž:

  • Neřízená střela (Ballistic, 2011; Kalibr, 2023) Vyjde v dubnu
  • Na mušce (On target, 2010; Kalibr, 2022)
  • Šedý muž (Gray man, 2009; Kalibr, 2021)

Spolupráce s Tomem Clancym:

  • Skrytá moc (Command Authority, 2013; BB art, 2014)
  • Cílená hrozba (Thread vector, 2012; BB art, 2014)
  • Živý terč (Locken on, 2011; BB art, 2013)

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::

http://www.markgreaneybooks.com/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA