Ztracený (Tim Weaver)

Specialista na pohřešované lidi David Raker znovu pátrá…

Začátek nového případu silně připomíná kauzu ze seriálového Sherlocka, kdy někdo nastoupí do londýnského metra, ale už nevystoupí. Až na to, že tady pohřešovaný Sam Wren nenastoupil do poslední soupravy, která by se dala odpojit, ale do prostřední. A přesto ho kamery na žádné ze 36 stanic linky nezaznamenaly, jak vystupuje. Tímhle eskamotérským kouskem začíná třetí případ Davida Rakera, který pátrá po ztracených, aby je vrátil jejich blízkým – nebo alespoň zjistil, proč. Proč se rozhodli zmizet, utéct a nechat svůj život za sebou. A obvykle přijde na pěkně temné a znepokojivé věci, jak už čtenáři zjistili z předchozích šesti česky vydaných dílů.

A jakmile taky přijdou na to, že v knize vystupuje i detektiv Colm Healy, je všem jasné, že tohle bude další z extra temných případů. Protože starý známý Healy takové prostě přitahuje. A právě dělá na případu sériových únosů, kdy po obětech zbyde jen chomáč vlasů. Čtenáři se tak mohou začít bát a stavět teorie, jak se tyhle dvě linky propojí, jestli vůbec, a jak moc si Healy zase zkomplikuje už tak zpackaný život…

Román Ztracený nabízí klasické schéma Rakerových kauz: naprosté ponoření se Davida do případu, kdy zapomíná spát, hledá vodítka až do naprostého vyčerpání. Překračuje hranice, za které by slušný polda nikdy nešel – ale jeho pravidla nesvazují. Poštve si proti sobě extra nebezpečné magory, kteří ho doženou právě ve chvíli, kdy to nejmíň potřebuje.

Tady je navíc zvláštní důraz na londýnské linky metra, až mi to připomnělo humoristickou novelku Ben Aaronovitche Nejodlehlejší stanice –  i tam propátrávali tunely. Ale u Rakera jdou žerty stranou a půlnoční metro se stává tím nejstrašidelnějším místem na planetě – a nepotřebuje k tomu duchy ani mluvící lišky.

Nejnovější kniha Tima Weavera je přesně takovou  porcí temnoty, jakou na Vánoce rozhodně číst nepotřebujete – ale nějak si nemůžete pomoct.  Jako by to pozvolné utahování šroubů a odhalování  těch nejděsivějších stránek lidské povahy bylo návykové. Hltáte stránky, ale tušíte, že byste si to neměli tak užívat. Vždyť je to čtení ponuré, zlé a beznadějné. Ale i tak… další díl je slíbený na květen 2019…

 

Originál: The Vanished, 2012
Překlad: Alžběta Lexová
Vydal: Mystery Press, 2018
431 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA