Walter Mosley

Walter Mosley*12. ledna 1952, Los Angeles, California, USA

Jeden z mála autorů detektivek afroamerického původu, kterého navíc čtou i prezidenti…

Jeho otec byl černoch z Jihu, kdežto matka byla židovská emigrantka z Evropy, takže si uvědomoval rozdíly, vytvářené společností pro své menšiny tím zřetelněji.
Studoval na Goddard College a Johnston State College, pak se ale přestěhoval se svou přítelkyní Joy Kellman (později manželkou) do New Yorku, kde žijí dodnes. (Když se Joyini rodiče dozvěděli, že chodí s černochem, pět let s ní nepromluvili…)
V NY zkoušel pracovat jako počítačový programátor, ale v té roli se necítil dobře. Začal psát básně a zjistil, jak se dají pomocí literatury vyjadřovat názory, přesvědčovat veřejnost a ovlivňovat rovnoprávnost. Tak začal studovat psaní na City College of New York.
Napsal přes 20 knih z různých oblastí, z filozofie, politiky, sci-fi i knihu pro děti, nejznámější jsou ale jeho detektivní romány. Říká se, že ve svých knihách navazuje na Raymonda Chandlera a jeho drsnou školu, a na Chestera Himese a jeho černošské hrdiny.
První díl s nejoblíbenější postavou, soukromým detektivem bez licence Ezekielem „Easy“ Rawlinsem, vyšel už roku 1990. Všeobecné pozornosti se ale autorovi dostalo až poté, co o dva roky později bývalý prezident Bill Clinton, velký fanoušek detektivního žánru, při jednom rozhovoru uvedl Mosleye jako svého oblíbeného autora. Rázem byly jeho knihy vyprodány.
Série s Easym je zasazena do poválečných 50. a 60.let v Los Angeles a je zároveň i sociální kritikou, ukazatelem tehdejší nerovnoprávnosti a rozdělených čtvrtí města. Cyklus má již 11 knih.
Dalšími autorovými černošskými postavami jsou Socrates Fortlow a Fearless Jones.
V roce 1995 byl zfilmován jeho román Devil in a Blue Dress s Denzelem Washingtonem coby Easym a v roce 1998 se dočkala zfilmování kniha Always Outnumbered s Laurencem Fishburnem v roli Socrata Fortlowa. V současné době autor píše scénář k další filmové verzi svého příběhu s Easy Rawlinsem, Little Scarlett. (Ve filmu „Manchurianský kandidát“ si autor jako soukromý vtip zahrál malou roličku – kongresmana Rawlinse.)
Mosley byl předsedou Mystery Writers of America, je členem výkonného výboru PEN American Center a přednáší na newyorkské univerzitě, kde také získal čestný doktorát.

OCENĚNÍ ::
1991 – John Creasey Memorial award
1991 – Shamus award za nejlepší prvotinu (Devil in a blue dress)
TransAfrica International Literaty Prize
Anisfield Wolf Award – ocenění za práci, přinášející rasové porozumění
1996 – Black Caucus fo the American Library Assosiation’s Literary Award (RL’s Dream)
1996 – O.Henry award
2002 – Grammy za nejlepší text na přebalu alba (best album notes)
2005 – Risktaker award – za kreativní a aktivistické úsilí
2006 – Carl Brandon Society Parallax award (47)
Více o cenách

ODKAZY ::

www.waltermosley.com

VYŠLO ČESKY ::

  • Archibald Lawless, anarchista na svobodě – chůze po čáře (in: Nenávist)
  • Démon v modrém (Devil in a Blue Dress, Olympia, 2000)
  • Polibek s chutí skořice (Cinammon Kiss, BBart, 2007)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA