Vždycky je to manžel (Michele Campbell)

Byly mladé, plné elánu a nadějí. Kolej je přiřadila do jednoho pokoje, a tak díky náhodě vzniklo nepravděpodobné přátelství, pevné jako skála. Ačkoli… Nemohly být rozdílnější, a někdy si vážně pily krev.

Úchvatná a snobská Kate, královna mejdanů. Nudně spořádaná Jenny s jasnými plány do budoucna, a Aubrey, chudinka na stipendiu, toužící se konečně někam začlenit a mít kamarádky. Svět jim na univerzitě ležel u nohou… Ale něco se na škole stalo a nic už pak nešlo hladce. Něco temného, co si vybralo svou daň až po 20 letech…

Začátek mi až podezřele připomínal knihu Hra na lháře od Ruth Ware – i tam byly hned čtyři kamarádky a měly tajemství, táhnoucí se za nimi až do dospělosti. Takže mě zajímalo, jak s podobným námětem naloží Michele Campbell.

A hned první rozdíl byl v dějové linii v současnosti. Zatímco u Hry na lháře zůstaly holky v podstatě stejné, tady se poměr sil znatelně přelil jiným směrem. Líbilo se mi, jak dvacet let naprosto překopalo obrázek, který jsem si o kamarádkách udělala během jejich školních let. Iluze o přátelství za hrob vzala za své, klapky z očí spadly. Teď je to jen klubko zmijí, snažící se kousnout jedna druhou tak, aby přitom vypadaly mile a spořádaně.

Prokládané flashbacky krůček po krůčku osvětlují, co tak strašného se stalo, a s tím, co o trojici už víte, vidíte leccos v novém světle. U Ruth Ware nemají školní roky tolik místa jako tady, můžete tedy Kate, Jenny i Aubrey doopravdy poznat. Takže když v druhé části knihy jedna z trojice skončí mrtvá, na rozdíl od policie vy moc dobře víte, že za tím nemusí být nutně vždycky manžel…

Díky téměř polovině knihy věnované budování atmosféry a poznávání aktérek, máte přítelkyně jako na dlani, znáte jejich nedostatky i klady. Výtečná psychologie tu hraje zásadní roli – díky ní bez dechu sledujete osudy žen, které vám třeba ani nejsou sympatické – ale chápete je. Rozumíte každé z nich – a víte, že každá z nich měla dobrý důvod k vraždě. Ale která to byla?

Báječný psychologcký román o přátelství, které povznáší, ale i ničí, si užijí hlavně čtenářky příběhů z domácího prostředí – Liane Moriarty nebo Shari Lapeny. Michele Campbell se k nim zařadila díky fantasticky vykresleným postavám a pointě, kterou rozhodně nebudete čekat. Myslela jsem, že mě autorka nepřekvapí, a zase jsem se mýlila. Smekám!

Originál: It´s Always the Husband, 2017
Překlad: Monika Pavlisová
Vydal: Mystery Press, 2018
381 stran

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.