Vražedný žár (Linda Fairsteinová)

Linda Fairsteinová Vražedný žárNa neobvyklém místě – v opuštěném přístavišti v jižním výběžku Manhattanu je nalezeno tělo mladé dívky. Jediné místo, kam lodě z tohoto přístaviště vyplouvají, je neobydlený ostrov Governor’s Island, jinak zvaný Ostrov duchů. Obětí je příležitostná prostitutka, která předtím však byla spoutána, mučena a znásilněna. Seznam jejích klientů by měl obsahovat i vysoce postavené osoby. Seznam se ale ztratil a detektivové Mike Chapman a Mercer Wallace po něm pátrají, aby je snad přivedl k bestiálnímu vrahovi. Je nalezeno další tělo a jedna dívka se pohřešuje. Spojovacích indicií je velmi málo a sériový vrah zřejmě nemá dost…

Je zvláštní, že Linda Fairsteinová zvolila žalobkyni okresní prokuratury, Alexandru Cooperovou jako hlavní postavu série, do níž kniha Vražedný žár patří. Alex se prakticky se neprojevuje. Téměř nevidíte do její duše, přinejmenším v této knize. Na čtenáře zkrátka působí jako takový „studený psí čumák“, jak napsala Mikika v recenzi na knihu Přesný zásah. Jediné, čím pro nás čtenáře může být Alex zajímavá, je její buldočí vytrvalost v dokazování viny. Tahle vytrvalost je zapotřebí i při prokázání viny dalšího případu, který musí žalobkyně řešit. Floyd Warren, pachatel série znásilnění se útěkem vyhnul trestu jeho zatčení po třiceti pěti letech dává možnost napravit křivdy z minulosti. Alex se ocitá mezi dvěma náročnými případy a aby toho nebylo málo, snaží se ji velmi drsnými způsoby zastrašit skupina, jejíhož šéfa poslala Cooperová za mříže.

Jako velmi sympatická osoba se naopak jeví kolega Cooperové, Mike Chapman. Vtipné, ironické hlášky a neustálá starostlivost o Alex jsou typické pro tohoto detektiva. Spolu se svým kolegou, Mercerem Wallacem a za přítomnosti Alex pátrají po brutálním vrahovi zdánlivě nesourodého typu žen.

Linda Fairsteinová sice nestvořila hrdinku, jejíž postava by vás fascinovala a toužili jste po jejích osobních osudech, pokud to autorka vůbec měla v úmyslu. Možná spíše chtěla poukázat na nejrůznější sexuální zločiny, se kterými se setkávala jako odbornice na domácí násilí a zločiny sexuálního charakteru. Co vás ale na knize autorky zaujme, je kromě poutavého příběhu, jeho celková nálada. Navíc Fairsteinová objevila v New Yorku zajímavá místa, související s možná ne úplně známou historií. Jejich dobře vylíčená tajemná a temná atmosféra (občas až hororová) více než vhodně doplňuje pátrání po brutálním vrahovi.

Drobná výtka patří korekturám knihy, protože chybějící uvozovky občas matou, kdo že to vlastně mluví.

Pokud pro vás nejsou stěžejní hlavní postavy a máte zájem o dobrý příběh plný záhad, řádně stupňovaného napětí, měl by si vás Vražedný žár získat.

Originál: Killer Heat, 2008
Překlad: Marie Fulková
Vydalo nakladatelství Deus, 2008; http://deus-knihy.cz
243 stran

 

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

REKLAMA
REKLAMA

Doporučujeme

CITARNY.CZ
Severské detektivky

www.alpress.cz


www.styl-zivota.cz

CZIN.eu

REKLAMA