Vraždy v kruhu – Muž na dně (Iva Procházková)

vrazdy-v-kruhu-prochazkova

Velmi zdařilý psychologicko-detektivní román Vraždy v kruhu zkušené autorky Ivy Procházkové byl koncem roku 2014 uveden nakladatelstvím Paseka jako „románová předehra” televizního seriálu.

V lomu je nalezena mrtvola policisty Zapletala. Přestože ho kolegové líčí jako dobrého policistu, čtenáři už o jeho osobě vědí víc. A žádná příjemná slova to nejsou. V okolí mrtvého se pohybovalo několik postav, které mohou být možnými pachateli. Ať už je to poměrně úspěšný architekt z Prahy, který žije v luxusním rodinném domě se svou kubánskou manželkou Yadirou a dcerou Ninou, přičemž nad oběma se stále vznášejí otázky. Sňatek z rozumu, v němž chybí láska, přitom ale rodina tak nějak stereotypně funguje. Velmi silné pouto se ale vytvořilo mezi Yadirou a nevlastní dcerou Ninou. Pak je tu také pěstitel konopí Jáchym a jeho dívka Hedvika, které policista s přezdívkou Smrad vydíral. Vycházejí najevo i násilnické choutky, které uspokojoval s placenými společnicemi. Kdo na Zapletala těsně před smrtí vystřelil a kdo pak dostal jeho auto do vody?

Případ dostává na starost major Marián Holina. Jeho vyšetřovací metody jsou méně obvyklé, důležitý je u něj „pocit”, což ho možná spojuje s některými severskými detektivy. Má ale ještě další způsob vyšetřování a tím je pro něj astrologie. Ne, že by sám byl odborníkem, ale rád si nechá poradit. Obzvlášť když tou osobou je Sabina. Jenže Sabina je manželkou jeho kolegy. Trochu to zavání červenou knihovnou, ale autorka dává dostatek prostoru jak psychologii postav, tak i rozvíjení detektivního příběhu, celek tedy nakonec vyznívá velmi vyváženě.

Iva Procházková románem rozpoutala úvahy na téma malé a velké lži nebo nepřiznané viny. Také téma narušené rodiny je velmi dobře rozpracováno. Autorka se v mezilidských vztazích umí dobře orientovat a její charaktery jsou zajímavé a uvěřitelné.

Často kritizovaná bývá astrologická linie, pro mne však naopak byla zajímavá a považuji ji za plus této knihy. Major Holina se totiž snaží dozvědět pomocí astrologie více o charakteru oběti a podezřelých, což napomáhá vyšetřování, ale pro rozuzlení není úplně nejdůležitější. Samotné rozuzlení je opravdu zdařilé, protože do té doby budete stále v nejistotě.

Kniha je neskutečně čtivá, plná zajímavých osudů a situací. Iva Procházková umí výborně vyvážit osobní linii Holiny a části spojené s vyšetřováním. Vše do sebe báječně zapadá a ladí.

Postavy jsou vytvořené velmi zdařile a do hloubky, nejen podezřelí a oběti, ale také vyšetřovatelé. Celkově tak nějak vyznívá, že spíše oběť je mizera, potenciální pachatelé jsou líčeni jako slušní a sympatičtí lidé. Případ je vyprávěn nejen z pohledu majora Holiny, ale také z pohledu skupinky podezřelých, u kterých se těžko hledá vrah, protože jediným, kdo byl opravdový zloduch, je ten mrtvý. Jistě nejistoty a tajemství jsou všudypřítomná, ale kdo byl skutečně vrah?

Autorka mě dokázala celým příběhem připoutat do té míry, že mi bylo opravdu líto, že kniha nemá další pokračování a že prozatím musím sledovat další osudy pouze prostřednictvím televize. A i když byl televizní seriál poměrně zdařilý, nový díl Vražd v kruhu bych si v knižní podobě přece jen dopřála raději. Její atmosféra je totiž daleko více pohlcující. Knihu považuji za jednu z nejlepších, které jsem za poslední roky četla.

I pokud jste viděli seriál, určitě se můžete vrátit ke knize, určité vazby vám možná pak budou daleko jasnější.

Nakladatel: Paseka, 2014
336 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA