Vrah, smrt a jejich svědci (Jiří Ulrich)

vrah_smrt_a_jejich_svedciSkoro dvacítku povídek shrnul ing. Jiří Ulrich pod titul Vrah, smrt a jejich svědci (NAVA 2008), který odpusťme. Knížka totiž vyšla v edici KRIMI, pro kterou nakladatel více i méně vyžaduje v titulech právě využití slov vražda, smrt anebo zabít.

Herec a dramatik Ulrich, bývalý zaměstnanec závodu Škoda v Plzni, napsal prózy místy až takřka absurdních dramat, ale jejich detektivnímu charakteru to většinou neškodí a pod povrchem těchto krimi-her se navíc tu předvádí fantastika a onde horor. Hrůzy však až na jisté výjimky nejsou odstřiženy od světa a ona fantastika zase bývá alegorií.
A humor? Taky ten najdeme. Vrah, smrt a jejich svědci jsou detektivky, popravdě, místy až experimentální. Tak např. ta titulní. Jakýsi lidský oceán, ke kterému bych někdy připodobnil i Jiřího způsob vyprávění, rozmývá děje do mlhava. Jeviště potemní a tradiční pojetí vyprávění se převrací vzhůru nohama. A ještě jindy jako by Ulrich psal rovnou filmový scénář. Zápletky přesto zaujmou, aspoň mne ano, a pointy taky dostačují. Motivy činů a zločinů však nejsou, to je taky nutno přiznat, vždy rozebírány.
V několika případech se například jedná o rivalitu vědců a Ulrich tu zesměšňuje přílišnou oddanost jedné a téže profesi (povídky Krůček od smrti a Podraz s hodinami). Nezapomněl dodnes ani na válku, kterou prožil mezi svým třetím a devátým rokem a která se stala i materiálech pro zmiňované horory (Zlo působiti a Skryté setkání s vrahy). S psychologizováním naštěstí autor nepřehání, nicméně myšlenkové řetězce v hlavách všech viníků ho zajímají. A soudci? A policie? A spravedlnost? A NEMESIS? Zachyceno. Jenomže většinou s ironií. Nevadí.
A tresty? Ty dopadající na hlavy viníků?
Obvykle u Ulricha putují jaksi shora, ano, asi od Boha, a nebožská vyšetřovací technika zatím bývá ukazována jako věc krajně neetická (Usvědčující experiment). Ulrich se zabývá i zmatenou otázkou identity (Já ve třech exemplářích, hororový příběh Výměna životů) anebo probuzením výčitek svědomí (Kroky a stopy). Ukázkou netypického způsobu, jak zločinu zabránit, je povídka Smrt čekala v baru. V hororu s politickým podtextem Pomsta v klášteře se rovněž dočkáme zajímavého vyústění a povídka Chrličova smrt zesměšňuje katastrofické téma, zatímco Loryho extáze je úderem na fanatický přístup k metalu. Neurochirurg a čas pojednává o pošetilém vědci letícím časem jako kdysi ten Wellsův a…
A Ulrich a čas?
Sám nevím, rozhodně však je i při psaní hercem a v jeho případě to přispívá k dobrému.
Je totiž nejen hercem, stal se i osvětlovačem. A detailů.
A většinou pravých.
Velmi pravdivých.
P. S.
Této Ulrichově knize předcházel už vlastním nákladem vydaný experimentálně detektivní román Věž a mlýn. Opravdu je to ale kniha „krajněvlastněnákladová“, takže se mi dostala zatím do rukou jenom na krátko, načež si autor výtisk zase schoval a já ho tudíž stále ještě nečetl…

Vydalo nakladatelství NAVA
Edice Krimi
144 stran

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Ivo Fencl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA