Téměř bez šance (J.D. Robb)

J.D. Robb Téměř bez šanceDalší román ze série s Evou Dallasovou se odehrává v roce 2060. Čtenáři detektivek se nemusí bát, že by šlo o sci-fi. Autorka J. D. Robb dopřála své hrdince rozličné technické vychytávky, ale to je asi tak všechno. Téměř bez šance je napínavá detektivka, která se klidně může odehrát v dnešních dnech.

Přiznávám, že je to má první knížka s Evou Dallasovou. A také přiznávám, že jsem si ji okamžitě zamilovala. Eva není skleníková květinka ani unylá hrdinka červené knihovny. Je to pěkně tvrdá holka s ostrými lokty a ještě ostřejším jazykem. V New Yorku vede oddělení vražd, její podřízení z ní mají respekt, ale zároveň si jí nesmírně váží a neváhají za ni bojovat. To ostatně v téhle knížce předvedou víc než dostatečně.
Eva je šťastně vdaná, zámožná a svou práci policistky vykonává na sto procent. Zde se s ní setkáváme ve chvíli, kdy vyslýchá svědkyni na místě vraždy. Autorka nechodí kolem horké kaše a místo tzv. zahřívacích stránek skočíte přímo do příběhu. Čekají vás dialogy opepřené jadrnými výrazy a vy hned pochopíte, co je Eva Dallasová zač. Popisů je tu tak akorát a v celé knížce není žádné hluché místo, kdy byste si říkali, že tohle si autorka mohla odpustit.
Ale zpátky k Evě. Ta se od své podřízené dozví šokující informaci: zkorumpovaná velitelka protidrogového oddělení nařídila vraždu svého informátora, který byl namočený v obchodu s drogami. Eva nevidí jinou možnost než dostat dotyčnou za mříže. Hezky se to řekne, ale problém je, že chybí jakékoliv důkazy. Velitelka je inteligentní, opatrná a neváhá použít nejdrsnější metody, aby se zbavila případných svědků nebo nepřátel.

A tak začíná závod s časem a boj o to, kdo s koho. Eva má za sebou tým, na který se může spolehnout, ale na druhou stranu nemá ani tušení, kam až sahá moc její protivnice. Eva musí vypátrat všechny zločiny, kterých se dotyčná a její nohsledi dopustili, musí najít důkazy o jejich vině a v neposlední řadě musí o své pravdě přesvědčit nadřízené a inspekci. Její protivnice není mezi policisty příliš oblíbená, ale i přesto má jedno eso v rukávu. Je dcerou bývalého policejního velitele, kterého si všichni včetně Evy váží.
Eva ví, že jakmile její protivnice pojme podezření, půjde o život. Velmi brzy se roztočí kolotoč násilí a vražd. Zřejmě neprozradím žádné velké tajemství, když řeknu, že knížka skončí dobře. Největší zásluhu na tom má právě Eva, která se předvede jako hotová kouzelnice. Vyzná se v zákonech a vyhláškách, rozumí psychologii, dokáže odhadnout kroky svých protivníků a z fleku by mohla vést oddělení propagace. Sama vymyslí rafinovaný plán, jak vlákat protivnici do pasti, a nebojím se říct, že je to takový ženský James Bond zkřížený s Perrym Masonem.
Příběh má svižné tempo a děj posouvají zejména dialogy. Autorka vypráví ve třetí osobě a vy máte možnost sledovat myšlenky různých aktérů, nejen Evy Dallasové. V knížce se objeví pár záhad, které čekají na vysvětlení, a na své si přijdou i přívrženci zamilovaných příběhů. Ale hlavně se dozvíte spoustu zajímavých informací o tom, jak to chodí u policie. Autorka z představitelů zákona nedělá žádné modly, ba právě naopak. Možná budete překvapení tím, s kolika zloduchy z policejních řad se tady setkáte.

Co říci závěrem? Téměř bez šance je skvělá detektivka se šťastným koncem. Je to příjemné čtení a doporučila bych ho všem, kdo mají rádi příběhy o tom, jak zlo dostane na frak. Nepochybuji, že Eva Dallasová vás bude bavit stejně tak, jako bavila mě.

Originál: Treachery in Death (2011)
Přeložil: Pavla Kubaláková
První vydání
Vydalo: nakladatelství Alpress, Frýdek-Místek 2012, edice Klokan
www.alpress.cz

336 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA