Suvenýr (Tess Gerritsenová)

Tess Gerritsenová SuvenýrU oblíbených sérií je zvykem, že sáhneme po další knížce ani ne kvůli zajímavé zápletce, jako spíš kvůli starým známým postavám, které se v průběhu série vyvíjejí a my jsme zvědaví na jejich další osudy. Tak jako tady. Ale u Tess Gerritsenové stojí za to i zápletky, a začátek téhle knihy rozhodně zaujme.

V depozitáři soukromého muzea se k překvapení všech našla skutečná egyptská mumie, a zástupci muzea ji chtějí za mediálního přispění nahlédnout do útrob pomocí počítačové tomografie. Během CT jim však zmrzne úsměv na tváři – snímky odhalí, že tělo mumie rozhodně není staré několik tisíc let, ale spíš jen několik let. A tajemná dáma byla zavražděna. Objev dočista vykolejí i vždy profesionální soudní patoložku Mauru Islesovou, která je jinak naprosto chladnokrevná. A bude hůř. Crispinovo muzeum skrývá nejedno ošklivé překvapení a detektivu Rizzoliové se mozkové závity pořádně zavaří, než tenhle obludný uzel rozmotá.

Detektivka je to jako vždy přímo ukázková, plná zvratů, falešných stop (a podezřele snadně uhádnutelných pachatelů – samozřejmě jsem se tím trikem nechala nachytat), ale opravdu si příběh vychutnají zejména znalci celé série. Jedině ti se asi vyznají v mnoha vedlejších postavách a budou vědět, kde se tu vzali. Budou vědět, jak se Jane Rizzoliová seznámila se svým nynějším manželem Gabrielem (kniha Učedník) a jaké vzrušující události předcházely narození jejich dcery Reginy (thriller Neznámá). Nezaskočí je ani problémový vztah doktorky Maury s Danielem Brophym a proč s ní nemůže trávit víc času (román Dvojče). Dovedou si zařadit i Anthonyho Sansonea a jeho klub výstředních paranoiků, kam by rádi uvítali i Mauru (kniha Mefisto). Dobře znají i Vince Korsaka, bývalého poldu a současného přítele Janeiny matky, nemluvě o dobráckém služebním parťákovi Barrym Frostovi. Zkrátka dobří známí, ke kterým se rádi vracíme a se kterými se rádi bojíme.
Ačkoli většina z nich zde dostala jen kapku prostoru. Mnohem víc si pro sebe zabrala krásná a tajemná archeoložka Crispinova muzea Josephine, která je středobodem veškerého dění. Nebo že by ne?

Originál: The Keepsake
Překlad: Ludmila Hanzlíková
Vydal: Knižní klub, 2010
287 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA