Sběratel očí (Bill Floyd)

Bill Floyd Sběratel očíPohled na situaci, jaké je to být manželkou sériového vraha a zásadní otázku, jestli je rodina zodpovědná za jeho činy, nabízí prvotina amerického autora Billa Floyda, Sběratel očí.

Před šesti lety nalezla Nina Mosleyová důkaz o tom, že její manžel Randy je hledaným sériovým vrahem, jehož obětem chyběly oči. Randy byl odsouzen k trestu smrti, Nina se rozvedla, změnila si jméno a přestěhovala se na opačné pobřeží. Nyní ji po letech nalezl otec jedné z obětí a předložil její pečlivě utajovaný život médiím. Leigh Wrenová se svým malým synem ztratila vše, co tak dlouho budovala. Nyní je nucena se ke všem vzpomínkám vrátit. Navíc je unesen její syn Hayden a ona se ocitá v podobné roli jako byli pozůstalí obětí jejího muže.

Okolí se začne Nině vyhýbat, vynořuje se spousta nejrůznějších úvah, co údajně provedla nebo jak se měla ve svém vztahu zachovat. Přesto se nalezne pár jedinců, kteří jí vyjádří podporu. Největší pomoc získá tam, kde by ji vůbec nečekala.

Příběh má dvě linie. Jedna se odehrává v současnosti a druhá je plná vzpomínek na život Leigh s Randym. Vrací se jí celý příběh okolo Randyho a rozebírá své tehdejší pocity, které by jinak nejraději z mysli úplně vytěsnila. Obě roviny jsou velmi napínavé a vzájemně se dobře doplňují. Co je na této knize zajímavé, je právě ona situace z pohledu ženy sériového vraha. Záležitosti, které Leigh dříve přišly zvláštní, dostávají po letech jiný význam.

Znáte dobře své blízké? Je vůbec možné, aby žena nevěděla o činech svého muže? Je rodina zodpovědná za činy vraha ze svých řad? Spousta otázek, které vás budou nutit k zamyšlení. Bill Floyd vás nenechá vydechnout a velmi přesvědčivě vypráví. Díky dobře stavěnému napětí a hektickém tempu děje rozhodně patří kniha k těm, které přečtete „na jeden zátah“.

Sběratel očí je velmi zdařilou prvotinou Billa Floyda, která byla nominována na cenu Edgar 2009. Pokud budou další knihy, které má autor připraveny k vydání, stejně dobré, získal James Patterson vážnou konkurenci.

Originál: The Killer’s Wife, 2008
Překladatel: Ondřej Duha
Vydalo nakladatelství Alpress v edici Klokan, 2008
232 stran 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA