Starý pan Morrison byl shozen ze schodů. Přivolaní detektivové Quaid a Trave mohli jen vyslechnout svědectví o hádce a pádu, totožnost vraha zůstala záhadou. Bylo by to celkem obyčejné vyšetřování, kdyby… se zrovna nepsal rok 1940 a na Londýn nedopadaly bomby noc co noc, a kdyby Morrison nepracoval před odchodem do důchodu v tajné službě. Inspektor Quaid si vytipoval jasného podezřelého v osobě bezpáteřního zetě zavražděného, jeho asistent Trave ale má pochybnosti a sám se pouští do pátrání směrem ke špionážním tajnostem, kterými se Morrison zabýval před smrtí.
Na Ministerstvu války totiž mají zrádce, krtka, který pracuje pro Německo, a ten plánuje atentát na Churchilla. MI6 mladíka ale považuje za nadějný talent, a tak není nikdo, kdo by se ho odvážil podezírat. Je jen otázkou času, kdy ho ministerský předseda zavolá k sobě do bunkru na konzultace…
Tahle detektivka je mimořádná v mnoha ohledech. Jednak zasazením děje do válečného Londýna roku 1940 získává atmosféru nervozity a strachu z neustálého bombardování, navíc policie neví, kam dřív skočit a smrt jednoho civilisty ztrácí v porovnání s každodenní smrtí stovek lidí váhu. Další zvláštností je, že jednou z hlavních postav je sám Reinhard Heydrich, který vede z Berlína svého agenta v MI6. Autor si pečlivě nastudoval historické detaily a berlínské pasáže působí, jako by tam byl osobně, tak věrně jsou napsané.
Vyšetřování vraždy se tu proplétá s honem na zrádce, přičemž jeho totožnost není nijak neznámá. Zvláštní na případu je pak také to, že v první půlce knihy pátrání uzavřou, a teprve v té druhé se detektiv Trave snaží vyvrátit zpackaný případ a usvědčit opravdového pachatele. A zabránit atentátu, samozřejmě.
Detektivek z válečného období se poslední dobou vynořilo hodně, dokonce ze stejného prostředí, a tak není divu, že jsem podvědomě v Churchillově podzemním labyrintu kanceláří vyhlížela Maggie Hopeovou, sekretářku ze série Susan Elie MacNeal. MacNealové i Tolkienovi se perfektně podařilo zachytit atmosféru té doby, kdy navzdory nočním náletům Angličané neztráceli optimismus a vzdor. Tolkienův román je však promyšlenější a jeho postavy propracovanější. Nastíní vše tak důkladně, že naprosto chápete motivy hlavních hrdinů – tvrdohlavého detektiva Travea, nešťastné Avy, dcery zavražděného špiona, dokonce i ten zrádce je uvěřitelný. A i když jeho totožnost známe už od začátku, nijak to nezmenšuje dramatičnost úsilí o jeho dopadení a usvědčení.
Rozkazy z Berlína jsou výtečnou dobovou detektivkou. Českým čtenářům se v ní poprvé představuje detektiv Trave, i když Tolkien s ním napsal už dříve dva romány, zasazené do poválečné doby, a v tomto třetím se vrací k jeho začátkům. Doufejme, že se dočkáme i jejich vydání, určitě budou stát za to…
Originál: Orders from Berlin, 2012
Překlad: Irena Steinerová
Vydal: Kniha Zlin, 2016
350 stran