Rasputinovo proroctví (Steve Berry)

Steve Berry Rasputinovo proroctvíVítejte v novém Rusku, které se rozhodlo obnovit slávu minulosti a stalo se opět mocnou monarchií pod vedením cara. Zní to neuvěřitelně? Sice se nejedná o skutečnost, ale rozhodně je to velmi zdařile zpracovaná myšlenka. Nahlédněte a odhalte tajemství skrývající Rasputinovo proroctví.
Americký právník Miles Lord přijíždí do Ruska, aby zde prověřil nástupnictví budoucího cara, jenže objeví dokumenty, které tvrdí, že někdo z carovy rodiny mohl přežít masakr v roce 1918, a tudíž by jejich potomci měli právo usednout na trůn.
Miles společně s cirkusovou artistkou Akilinou se vydá pátrat po pravém potomkovi cara, a jak to tedy v roce 1918 bylo doopravdy, protože oficiálně byla vyvražděna celé rodina. To se však nelíbí mnoha lidem z řad politiků i mafiánů, protože si představovali, že budoucí car bude jen nastrčená figurka v jejích mocenské hře a oni budou ve skutečnosti vládnout.
Skutečně existuje potomek Alexeje Romanovce? Dokáže ho Miles a Akilina najít dřív, než je pronásledovatelé zabijí? Naplní se Rasputinovo proroctví?
Rasputinovo proroctví je další úžasný román z pera Steva Berryho, který nám předvede nejen svůj spisovatelský um, ale i akční thrillery s velkou dávkou historie a hlavně napění, které by se dalo krájet a nikdy neomrzí.
Jedná se o působivý román se zajímavým dějem, který si pohrává s několika konspiračními teoriemi najednou a skvěle je zapracovává do děje. Tajemství minulosti se před čtenářem pomalu odkrývá a ten se od knihy nemůže odtrhnout, protože je zvědavý, jak ta nakonec skončí.
Kniha zajímavým způsobem vykresluje poměry i minulost v Rusku, tamější společnost a povahu lidí, kteří jsou sice ovlivněny politickou propagandou, ale stále (někdy až naivně) věří v moc cara, že dokáže zemi očistit od všeho zlého a zajistit blahobyt.
Jsou zde také velmi přesvědčivě znázorněny politicko-mafiánsko-církevní manipulace, sice jde o tři různorodé skupiny s rozdílnými názory, ale pokud se jedná o jejich vlastní blaho, velmi snadno se dohodnou a začnou spolupracovat.
Většina postav není tím, čím se zdá být a to v dobrém i špatném případě. Například Profesor Pašenko ve skutečnosti vede tajnou skupinu na ochranu opravdového dědice cara a následníka trůnu, politici jsou jedna ruka s mafií a policie, tak se obvykle přikloní k tomu, kdo zaplatí nejvíc.
Miles Lord je zpočátku hodně důvěřivý, možná i trochu naivní, protože věří lidem kole sebe, ale brzy pozná, že to byla chyba. Je to čestný a zásadový člověk, který musí nejednou prokázat svou odvahu a ve vypjatých situacích zachovat chladnou hlavu a nepropadat panice.
Výhoda knihy je to, že na akci se nemusí příliš dlouho čekat, protože hned na začátku se někdo pokusí Milese zabít a rozhodně nezůstane jen u tohoto pokusu. Vlastně je až zázrak, že přežije tak dlouho, protože jeho nepřátelé se ho pokoušejí zabít neustále a Miles musí po celou knihu doslova kličkovat mezi kulkami, aby ho nedostali.
V knize na nás čekají napínavé honičky ve vlaku i v autech ulicemi ruských měst a mafiánské střílečky, rozhodně se jedná o velmi zdařilý thriller, který zaujme nejen nabitým dějem, ale také příběhem a propracovaností postav, které působí velmi reálně. Celý příběh na mě působil, jako by to byla skutečnost a já prožívala nesnáze i napětí společně s postavami.
Zabíjení a řádění policie či vrahů tady není popisováno příliš podrobně a nezabíhá se do nechutných detailů, to však neplatí o popravě a pohřebení carské rodiny, kdy se bolševici chovali jako hyeny a užívali si vraždění ženy a dětí, jakmile pak následně ucítili kořist v podobě drahých kamenů, tak se k tělům zavražděných chovali až surově.
Během čtení se naskytne i politická otázka, jak by vypadalo Rusko, kdyby obnovilo cara a monarchii. Byl by to jen návrat k minulosti nebo krok k lepší budoucnosti? Autor píše velmi čtivě a donutí čtenáře k zamyšlení nad danými problémy.
Rasputinovo proroctví je skvělý akční thriller s útržky z ruské historie a každý si napětí a dobrodružství obsažené v příběhu pořádně užije.
Originál: The Romanov Prophecy (2005)
Překlad: Hana Čapková
Domino, Ostrava,  2009
www.dominoknihy.cz
368 stran
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Zdeňka Mašatová

1 komentář u „Rasputinovo proroctví (Steve Berry)

    Olga

    (18.6.2015 - 10:29)

    díky za inspiraci, vyrážím do knihkupectví… snad ještě budou knížku mít v prodeji, Olga

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA