Phillip Margolin

* 1944  New York,  USA

Vyrůstal v New Yorku a Lewittownu. V roce 1965 promoval na American University ve Washingtonu. Po získání bakalářského titulu působil dva roky jako dobrovolník v mírových sborech v Libérii. V roce 1970 absolovoval New York University School of Law. Jeho první zaměstnání bylo úředník odvolacího soudu v Oregonu. V letech 1972 až 1996 měl soukromou praxi v Portlandu a specializoval se na trestní obranu.
Jako advokát vyřizoval nejrůznější kriminální případy jak u státního, tak i u federálního soudu. Od roku 1996 se věnuje spisovatelské činnosti.
Byl ženatý s advokátkou Doreen Stammovou, která zemřela na rakovinu v roce 2007. Má dvě děti Ami a Daniela.
Je prezidentem neziskové organizace Chess for Success, která využívá šachu k výuce dovednosti pro žáky základních a středních škol.
Jeho první kniha Heartstone byla nominována na cenu Edgar pro nejlepší původní román za rok 1978, podle jeho druhého románu The Last Innocent Man byl natočen stejnojmenný film a jeho třetí kniha Gone, But Not Forgotten byla předlohou dvoudílnému filmu.
Je autorem čtrnácti knih.

V rozhovoru o své tvorbě říká: “Při psaní využívám důvěrnou znalost prostředí, nikoli však konkrétní případy, s nimiž jsem měl co do činění během své právnické praxe. Domnívám se, že by pro čtenáře byly tak trochu nudné. Pro román je mnohem důležitější zápletka, která se sice nestala, ale klidně by se stát mohla. Například jsem v televizi sledoval scénu z filmu, kdy se milenci líbají na pláži a přitom se obezřetně rozhlížejí kolem. Začal jsem si pohrávat s myšlenkou, co kdyby se z moře náhle vynořil potápěč a ukončil jejich utajovanou schůzku a potažmo i jejich život. A tak začal vznikat román Příliš smutná vdova.
Nezačnu psát dřív, dokud si nepromyslím celý děj včetně závěru, čili dokud si celý román v duchu „nepřeříkám“. Jednak se tak vyhnu tvůrčí krizi, kdy bych nevěděl, co dál, a jednak dopředu minimalizuji možné chyby. Třeba, že osudná rána byla vedena zprava, a zlosyn byl přitom levák. Potom si připravím podrobnou osnovu. To jsem se naučil ještě v dobách, kdy jsem pracoval jako obhájce a třeba na celé týdny jsem psaní přerušil. Aniž bych musel neustále pročítat již napsané kapitoly, abych si připomněl děj, stačilo nahlédnout do osnovy, letmě zalistovat a mohl jsem plynule navázat.
Zavedl jsem si jistý rituál. Kolem sedmé hodiny se vydám do kanceláře, cestou si koupím noviny a zastavím se v oblíbené kavárničce. Dokud nevyluštím křížovku v The New York Times a nedopiji kávu s mlékem, nezačnu pracovat. Tím si jakoby nastartuji mozek a jsem připravený ponořit se do děje i do psaní.
První verzi románu dám přečíst několika lidem, kterým důvěřuji, zejména členům rodiny. A pokud se nezávisle na sobě na něčem shodnou, buď rukopis odevzdám nakladateli, nebo přepracuji problematické pasáže.”

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
http://www.phillipmargolin.com

BIBLIOGRAFIE ::
Romány:

Série s Amandou Jaffe:

  • Krutá spravedlnost (Wild Justice, 2000; Aktuell 2004, překlad Petra Klůfová)
  • (Ties That Bind, 2003)
  • (Proof Positive, 2006)
  • (Fugitive, 2009)
  • Krvavé právo (Violent Crimes, 2016; Grada, 2017, ukázka z knihy) NOVINKA

Ostatní:

 • Heartstone (1978)
 • The Last Innocent Man (1981) – česky Poslední nevinný, překlad Petra Klůfová, Aktuell 2001
 • Gone, but Not Forgotten (1993) – česky Odešla, ale vzpomínka zůstává, překlad Karel Štech, Aktuell 1995
 • After Dark (1995) – česky Po setmění, překlad Petra Štechová, Aktuell 1997
 • The Burning Man (1996) – česky Hořící muž, překlad Petra Klůfová – Štechová, Aktuell 1997
 • The Undertaker’s Widow (1998) – česky Příliš smutná vdova, překlad Petra Klůfová, Aktuell 2000
 • The Associate (2001)
 • Sleeping Beauty (2004)
 • Lost Lake (2005)
 • Executive Privilege (2008)

Natural Suspect (2001) (společně s William Bernhardt, Leslie Glass, Gini Hartzmark, John Katzenbach, John Lescroart, Bonnie MacDougal, Brad Meltzer, Michael Palmer, Lisa Scottoline and Laurence Shames) – česky Případ jediného viníka, překlad Petra Klůfová, Aktuell 2003

Povídky:

 • The Jailhouse Lawyer (1998)  – česky jako Vězeňský právník ve sbírce Soudničky, překlad Magdaléna Platzová, Knižní klub 2001, též jako Vězeňský advokát ve sbírce Nejlepší americké detektivní povídky , překlad Eva Klimentová, BB-art 2006
 • Angie’s Delight (1998)
 • The Girl in the Yellow Bikini (1974)

FILMOVÉ ADAPTACE ::

The Last Innocent Man (česky Poslední nevinný, televizní thriller USA, 1987, 109 min., režie: Roger Spottiswoode. Hrají: Ed Harris, Roxanne Hart, David Suchet, Bruce McGill, Clarence Williams III)

Gone But Not Forgotten (česky Vzpomínáme, televizní krimi USA, 2004, 2×90 min., režie: Armand Mastroianni. Hrají: William Atherton, Scott Glenn, Brooke Shields, Lou Diamond Phillips, Jon Polito, Joe Morton, Leigh McCloskey, Paula Trickey, Jimmy Bridges, Marilu Henner, David Lee Smith)

Share Button

Autor příspěvku: Pavel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.