Odkaz Stonehenge (Sam Christer)

Odkaz Stonehenge? Když kámen lační po lidských obětech…

Odkaz Stonehenge   Obětní kámen.
Položí mladíka na dlouhý šedý kvádr. Mistr sklopí zrak a dotkne se svýma sepnutýma rukama čela obětiny. Nebojí se pohledu do těch vyděšených modrých očí. Připravil se vypudit veškerý soucit, stejně jako král, který má utít hlavu zrádci.
     Pomalu obkrouží sepnutýma rukama mužovu tvář a odříkává slova rituálu. „Ve jménu našich otců a matek, našich učitelů a ochránců tě zprošťujeme všech tvých pozemských hříchů, obětováním tvého života očišťujeme tvou duši a urychlujeme tvou pouť k věčnému životu v ráji.“
     Teprve nyní mistr oddělí dlaně od sebe a rozpřáhne paže. Je v rovnováze s lunární fází. Jeho silueta na pozadí velkých kamenů připomíná kříž.
     Nosiči mu do dlaní vloží posvátné nástroje. Mistr je sevře, obemkne prsty hladká dřevěná topůrka vyřezaná před mnoha staletími.
     První pazourková sekera zasáhne hlavu oběti.
     Pak druhá.
     Po ní znovu první.
     Rány se sypou, dokud nejsou maso a kosti rozmačkané jako vaječná skořápka. Smrt oběti vyvolá burácení shromážděných. Přerůstá ve vítězoslavný jásot, to když mistr ucouvne, paže doširoka rozpažené, aby všichni viděli obětní krev, jíž je potřísněno jeho tělo i roucho…
Kdo se dotkne posvátného megalitu, sám sebe označí za další oběť. Logika dávného proroctví stavitelů Stonehenge je neúprosná a oči novodobých druidů, členu Cechu, jsou zapálené vzrušením. Kámen sám vybírá obětiny, musí nasáknout krví lidských obětí, aby získal zpět dávno ztracenou sílu. Mladík je obětován osm dnů před letním slunovratem. Jedna oběť ale nestačí. Kdo bude další?
Ve stejný den, kdy je prolita krev první oběti, profesor Nathaniel Chase, vážený akademik, považovaný za jeden z nejúspěšnějších mozků v Cambridge, sedí v pracovně svého sídla nedaleko Stonehenge. Píše dopis. Skončí ve chvíli, kdy by se jindy vydal na procházku do zahrady a poobědval v altánu. Sáhne do zásuvky stolu, vytáhne revolver, přiloží si jej ke spánku a stiskne spoušť. Krvavý rituál a sebevražda váženého akademika. Začátek slibuje hodně.
Děj pokračuje v nasazeném tempu. Gideon Chase, profesorův syn, přijíždí na otcovo panství, aby vyřídil pozůstalost a převzal dopis. Ano, ten dopis, který jeho otec dokončil krátce před smrtí. Je plný podivných skutečností, Gideon je zmaten, otcova slova považuje za výplod stařecké fantazie. Pak se ale v noci po Gideonově příjezdu někdo vloupe do otcovy pracovny. Gideon pootevřenými dveřmi vidí siluetu muže, který usilovně cosi hledá. Když hledané nenajde, vetřelec raději pracovnu podpálí a Gideona v zápase zraní. Další den Gideon v domě objeví tajnou skrýš a v ní deníky psané nesrozumitelnou šifrou. Otcův odkaz.
Gideon začíná tušit, že se děje něco hodně neobvyklého. Otec mu svěřil tajemství, kterému se zdráhá uvěřit. Tajné spiknutí, lidské oběti, odkaz Stonehenge. Události do sebe postupně začínají zapadat, noční vloupání už rozhodně nevypadá jako náhoda. Policie Gideonovi ale nevěří, zdá se, že policejní špičky se snaží celou věc bagatelizovat a smést pod koberec. Jen inspektorka Megan Bakerová a seržant Jimmy Dockery projeví zájem. Ale – je to skutečný zájem? Nebo je za ním něco jiného? Patří i oni mezi spiklence? Nebo mu pomohou zachránit život mladé Američanky, která se má stát další lidskou obětí novodobých druidů?
Debut Sama Christera je povedený detektivní thriller
Debut Sama Christera, anglického spisovatele a televizního producenta, je thrillerem s neotřelou zápletkou – Leonardo da Vinci, ilumináti, mayská proroctví, mystérium egyptských pyramid, tajemná Atlantida, to všechno už tady bylo. Stonehenge je v centru příběhu poprvé. A povedlo se. Sam Christer napsal dobrou knihu, kterou si určitě nezapomeňte vzít na dovolenou.
Odkaz Stonehenge ctí pravidla žánru, příběh je přímočarý a má spád, Sam Christer jako televizní scénárista a producent myslí v obrazech a umí je poskládat tak, že žádný není navíc. Žádný hlubokomyslný zážitek ale nečekejte, na to jsou tu jiné žánry. Odkaz Stonehenge je thriller. Poctivý thriller. I proto jej doporučuji a tipuji, že se s ním v brzké době setkáme tam, kam podle mého po právu patří – na plátnech kin.

Originál: The Stonehenge Legacy
Překlad: Lenka Faltejsková
Nakladatel: Knižní klub, 2012
www.bux.cz
368 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Marcel Kupka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA