Ochránce (Robert Crais)

Robert Crais OchránceAutorova jedenáctidílná série se soukromým detektivem Elvisem Colem a jeho parťákem Joe Pikem je mezi čtenáři hodně oblíbená, na čemž mají největší zásluhu právě hlavní hrdinové. Tedy především Elvis, který je v drtivé většině zároveň i vypravěčem, a tak ho čtenář může poznat pěkně do hloubky. Zato Elvisům mlčenlivý partner Joe zůstával hádankou, a hádanky lidi odjakživa dráždí a zajímají. Proto také Robertu Craisovi fanoušci psali a žádali ho, ať Joea přiblíží víc, jen náznaky jim prostě nestačí. Větší part tedy dostal v LA Rekviem, ale až tady, v knize Ochránce, je nefalšovaným hlavním hrdinou. A spolu s ním také nová postava, dvaadvacetiletá Larkin Barkleyová. Ta byla totiž ve špatný čas na špatném místě a viděla, co neměla, a teď se jí snaží zabít nájemní vrazi, aby nemohla svědčit u soudu. Její bohatý otec tedy na její ochranu najme Joea.  A jízda může začít.
Protože úkryty od federálů byly prozrazeny, Joe se trhne a nastolí svá vlastní pravidla. Už žádná závislost na někom zvenčí, na někom, komu se nedá věřit. A jak se spolu s Elvisem snaží zjistit, o co tu vlastně jde, přichází na to, co doktor House ví už dávno: všichni lžou.
(Během čtení si nešlo nevšimnout, že jak jsou Joe a Elvis rozdílní, je rozdílný i styl kapitol, v kterých se objevují, především ze začátku. Joeovy kapitoly jsou strohé, takové úderné , většinou i akční, jak znovu musejí s Larkin utíkat nebo bojovat se zabijáky. Kdežto když se děj přesune k Elvisovi, vyprávění je hned košatější, nálada uvolněnější, vtípky…  Srovnání přímo bilo do očí.)
Ti, co se těšili na to, jak tu poznají bývalého poldu a žoldáka Pikea líp – no jak se to vezme. Příběh je vždy v 3. osobě, tedy žádná hlubinná introspekce do duše profesionálního vojáka, na druhou stranu je tu hodně flashbacků do Pikeovy minulosti, které mohou leccos osvětlit. A postupem času, během kterého se zjišťuje, kdo komu a proč lhal a jak moc to bolí, se i bohatá a znuděná princeznička polidšťuje a Joe poznává, že mají s Larkin dost společného…
Soudě podle komentářů a reakcí na Amazonu se fanoušci víceméně rozdělili na dva tábory: jedni Pikeovi drží palce, jsou rádi, že si konečně našel spřízněnou duši a těší se na další knihy. Ti druzí ale nedokáží pochopit, proč by se někdo jako Joe Pike zamiloval do takové pipiny ve stylu Paris Hilton, a jsou z románu zklamaní. Já se rozhodně přidávám k prvnímu táboru a nemyslím si, že by na tom byla dotyčná Larkin Barkleyová až tak špatně. Ale to posuďte sami.
Každopádně kniha se dá přečíst na jedno-dvě posezení a ještě budete chtít nášup. A byl by z ní parádní film, škoda, že Crais nechce prodat filmová práva. Ačkoli… Bruce Willis jako Joe Pike? V žádném případě!
Originál: The Watchman
Překlad: Viktor Faktor
Vydal: Metafora, 2008;
www.metafora.cz
379 stran

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA