Noční pták (Brian Freeman)

San Francisco je nádherné město. Tenhle ráj ale začala kazit podivná úmrtí. Lidé jako by se zbláznili a páchají podivné sebevraždy, z ničeho nic.

Detektivka začíná chytákem – i těm nejpomalejším čtenářům dojde, že oběti někdo zhypnotizoval, někdo jako doktorka Steinová, která se zaměřuje na léčbu fobií. Automaticky je hlavní podezřelá. Ale aby byl vrah jasný už v druhé kapitole, to je nějaké divné. Tam bude háček…

Detektivem je tu Frost Easton, sympaťák, navíc starající se o kocoura, takže další bod k dobru. A jako na potvoru má trauma, které se určitě bude později hodit. Druhou hlavní postavou je sama doktorka Steinová, jejíž pacienty si kdosi vybírá – někdo s přezdívkou Noční pták chce Steinovou zničit. A využije k tomu jak její ordinaci, tak i její vlastní obavy a nejniternější tajemství. Jak se k nim dostal?

Zase jeden thriller o vrahovi, který hraje své vražedné hry s policií. Nechává jí vzkazy, zatahuje je do svých sítí, aby to bylo osobní. Staré klišé polidšťuje sympatický polda, nijak zvlášť originální, a chladná doktorka, která čtenáře může lehce štvát tím, že trvá na lékařském tajemství a nespolupracuje proto s Eastonem. Je tu ještě pár dalších postav, ale já měla celou dobu hlavně strach o kocoura, což svědčí o jejich důležitosti…

Nové a originální bylo téma paměti, možnosti přepsat ošklivé vzpomínky, anebo naopak nějaké příšerné vložit. Vždyť naše mysl by měla být jen naše, území, kde jsme v bezpečí, ne?

S ulehčením připouštím, že druhá polovina nabrala spád. Události, ke kterým se schylovalo, se konečně rozjely, hra spěla do finále. A závěr samotný měl hned tři fáze, jak se postupně odkrývaly podrazy a tajemství ukryté uvnitř dalšího.

I když zápletka s vsugerovaným jednáním působí jako ze sci-fi a celá ta věc s pamětí připomíná nedávný psychologický román Všechno není zapomenuto od Wendy Walker, je Noční pták dobrý thriller. Sám autor hraje se čtenáři hru na šokující zvraty, která nemá nikdo šanci uhodnout. Prostě cítíte, že tenhle rutinovaný spisovatel přesně ví, co dělá a kam vás chce dostat – že zvládá své řemeslo.

 

Originál: The Night Bird, 2017
Překlad: Jan Jirák
Vydal: Knižní klub, 2018
334 stran

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA