Noc předtím (Lisa Jackson)

Probudila se ráno zkrvavená. Krev ale není její. Co se stalo v noci, na kterou si nepamatuje? Má všechno původ ve starém rodinném klanu, který je roky postižen duševními chorobami a tragickými nehodami?

Lisa Jackson Noc předtímCaitlyn Montgomery Bandeauxová se jednoho rána probudí celá zkrvavená. Krev ovšem není její. Co se předchozího večera a během noci stalo? Problém je, že si Caitlyn, která se už párkrát léčila na psychiatrii, naposledy pamatuje to, jak čekala na sestru-dvojče Kelly v jednom baru. Setkala se s ní vůbec? A co se vlastně pak událo?

Ještě horší je, že se jí zdál jakýsi podivný sen, ve kterém viděla svého muže Joshe, se kterým žijí odloučeně, zkrvaveného ležet u něj doma na stole. Může být ta krev jeho? Byla tam snad Caitlyn předchozí noc?

Cvak!
Skoro se mu zastavilo srdce.
Nůžky mu úhledně ustřihly chloupek z předloktí.
Vyskočil. Ovšem pouze v duchu. Nervy mu přímo jiskřily, ale zřejmě se správně nepropojovaly. Nedokázal rukou ucuknout, mohl jen sledovat, jak se nůžky přibližují k žilám, které se mu větvily těsně pod kůží. Jedné části jeho osobnosti to bylo jedno. Druhá němě řvala hrůzou.
„Ty víš, kdo jsem, že?“
Hlas zněl tak povědomě. Byl obscénně provokativní.

Mladá žena se pustí do úklidu. V tomto stavu a v takto zřízeném bytě ji nesmí nikdo vidět. Snaží se marně dovolat Kelly. Když už se trochu uklidňuje, zasadí ji další ránu policie. Přichází detektiv Pierce Reed se svou partnerkou Sylvií Morrisetteovou, aby jí sdělili, že byl Josh předchozí noc zavražděn. Jeho mrtvola byla nalezena přesně tak, jak to Caitlyn ve snu viděla. Že by to nebyl sen?

Lisa Jackson je velmi plodná autorka. Začala psát již v roce 1983, původně převážně milostné romány. Později začala tíhnout k napínavým thrillerům, do nichž se však prvky milostných románů stále promítají. Ale to vůbec nevadí, protože Lisa ví, jak udržet ve čtenáři ono mrazení v zádech, které vyvolávají dávná rodinná tajemství a kletby, opuštěné stavby či neznámé zlo, které číhá v noci venku za okny. Romány Lisy Jackson, ač se odehrávají v současnosti, jsou strašidelné takovým tím staromilským způsobem, kdy autorka dokáže perfektně popsat strach hlavní hrdinky, k čemuž používá krátké věty, barvité popisy tajemných, a většinou z různého důvodu opuštěných, míst.

Od počátku osmdesátých let napsala více než sedmdesát pět románů, které jsou rozděleny do úctyhodných (nepočítáme-li samostatné romány) jedenácti sérií! My jsme Vám přinesli recenze dvou titulů z řady s neworleanským detektivem Reubenem Montoyou. Nyní je čas podívat se i na neméně úspěšnou sérii z jižanského městečka Savannah (stát Georgia), která čítá zatím tři díly (Montoya se však krátce objeví i v tomto románu).

Stejně jako umí autorka využívat divokou a dusnou louisianskou přírodu, se svými močály a hlubokými lesy, umí vytěžit maximum i ze starých domů historické čtvrti Savannah. Města, ve kterém je stále duch „starého“ jihu, majitelů plantáží, otroků, duchů… Co se děje za silnými zdmi a francouzskými okny chráněnými žaluziemi?

Možná, že Vás úvodní odstavce s nástinem děje Noci předtím k četbě příliš nezlákaly. Ale byla by chyba nechat se odradit. Pravda je, že kniha nemusí každého zaujmout hned. Zpočátku to vypadá, že půjde o tuctovou detektivku na podkladě rodinné ságy stále ještě bohatého rodinného klanu, který je stejně starý jako Savannah. Velké množství jmen a neobvykle spletité rodinné vazby také zrovna čtenáři vstup do děje neusnadňují. Skoro by bylo dobré (a vlastně to i doporučuji) nakreslit si vedle na papír jednoduchý rodokmen, graf vazeb mezi jednotlivými členy rodiny.

Jak ale čteme stránku za stránkou, vychází najevo, že všechny události, které se v posledních dnech staly, a dokonce i ty, které se přihodily už dávno, mají svůj hrůzný smysl. Příběh tak hned dostane mnohem ponuřejší a zlověstnější náboj. Již nejde jen o Caitlyn, ale v nebezpečí se ocitají i další lidé. V závěru knihy děj skutečně výborně graduje a je opravdu těžké pustit knihu z ruky. Samotné rozuzlení pak sice může být z hlediska logiky považováno za poněkud neuvěřitelné a nereálné (opravdu by tohle někomu prošlo?), ale to nám zážitek z četby nezkazí. A pokud použiji známou větu „Mistra“ – opravdu jsem to nečekal.

Jinak autorka je zjevně fascinována různými duševními poruchami a temnými tajemstvími ukrývajících se hluboko v rodinné historii. Tohle zatím funguje vždycky (viz „severské“ detektivky) a působí to ještě více, pokud je to smícháno s gradací děje, pocitem ohrožení, dokonalým vystižením atmosféry a mistrnými zástěrkami, díky kterým nakonec už nevíte, komu můžete věřit. Plus výborné slovní přestřelky mezi Morrisetteovou, která nejde pro sprosté slovo příliš daleko, a Reedem, který ji výborně sekunduje. Tohle vše v Noci předtím najdete, a nejspíš to bude i důvod, proč sáhnout po dalším dílu ze série Savannah.

 

Originální titul: The Night Before (2003)
Vydáno: Zebra Books, New York (2003)
Vydání v České republice: Domino (2014)
Přeložila: Marie Čermáková-Frydrychová (2014)
424 stran

Recenze na základě elektronické knihy

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA