Nejlepším se neodpouští (Pavel Jansa)

Pod stejným názvem odvysílána čtyřdílná rozhlasová dramatizace románu (ČRo 2 Praha, 27.5.-30.5. 2008)

Student přírodovědecké fakulty Tomáš dokončuje svoji diplomku v jednom z ústavů lékařské fakulty, jehož šéf – profesor Karásek – zahyne po pádu z okna. Policie případ uzavírá jako nešťastnou náhodu, ale Tomáš si poblíž místa činu všimne nápadného muže. O několik dní později ho potká znovu. Je to MUDr. Zeman, praktický lékař ve vesnici, z níž pochází Tomášova dívka Monika. K Tomášově údivu ho Zeman pozve na návštěvu, během níž mu vypráví o svém životě, v němž hrál roli i Karásek.

Sugestivní vyprávění doktora Zemana je vlastně koláží z českých dějin od 40. do 90. let. Zeman byl vynikajícím chirurgem, tím „nejlepším“, kterému ale nikdy nikdo nic neodpustil. Na jeho osudu se – díky vždy přizpůsobivým, neschopným závistivcům – podepsaly všechny peripetie českých dějin. I když díky tomu Tomáš leccos pochopí, odpověď na to, kdo vlastně zabil Karáska, nedostane. Nakonec se Tomáš rozhodne zahrát si na soukromé očko a spolu s Monikou vytvoří tři hypotézy, jak to doopravdy bylo. Rychlý spád nečekaných tragických událostí pak dá za pravdu jedné z nich.

Vřele doporučuji. Rozhodně to není „jenom“ detektivka, ale velký román o lidech, kteří jsou – bez ohledu na dobu – pořád stejní. A každopádně je to mistrovské dílo.

Šulc a spol. 2000
272 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Dalibor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA