Nedostatek důkazů (James Patterson)

James Patterson Nedostatek důkazůNedostatek důkazů je dvanáctou knihou v řadě s forenzním psychologem Alexem Crossem.

Začátek příběhu nás vrací do roku 1993, kdy se poprvé setkáváme s nájemným vrahem Michaelem Sullivanem známým pod přezdívkou „Řezník“. Bestiální nájemný vrah pracuje i pro mafii a jen tak pro vlastní zábavu občas znásilní a zavraždí nějakou ženu. V té době je také zastřelena Alexova žena Mary, která působila jako sociální pracovnice. Osobní neštěstí je o to horší, že Cross vůbec netuší, proč k vraždě došlo. O dvanáct let později pomáhá Alex jako psycholog bývalému kolegovi od policie najít pachatele brutálních znásilnění, jejichž oběti odmítají prozradit cokoliv bližšího. Navíc se zdá, že by se mohl Alex ujistit, zda bylo jeho tušení správné, když vraždu své ženy přisuzoval Řezníkovi, přestože pro to neměl žádný důkaz.

Kniha je psaná v krátkých kapitolách, typických pro Jamese Pattersona, je plná zvratů, napětí a emocí. Alex se v téhle knize ocitá na životní houpačce, přičemž většinou jako by drhl nohama o zem. Na jeho náročnou a nebezpečnou práci doplácí rodina, Cross odchází od FBI, rozhodne se částečně zvolnit a živit se jako psycholog. Ovšem jen do té doby, než přislíbí jižv zmiňovanou pomoc bývalému kolegovi. Alexův rozervaný život líčí Patterson v kontrastu k sériovému vrahovi, jehož život je víceméně hrou, i když i on má svou noční můru.

Osoba Řezníka v této knize připomíná dalšího nájemného vraha známého pod přezdívkou Řezníkův chlapec ze stejnojmenné knihy Thomase Perryho, dalším Řezníkem byl třeba vrah z knihy Na zabití, Johna Lutze. U Perryho hlavní postavy bylo možno s Řezníkem částečně sympatizovat, v případě Michaela Sullivana vyznívá šance naprázdno, i když opět je vrah na úniku před mafií.

Boj Cross versus Řezník vůbec není nudný, i když znalci Pattersona říkají, že napsal lepší knihy. Oproti Šestému cílu má Nedostatek důkazů daleko jiskrnější styl.

Originál: CROSS, 2006
Překlad: Ondřej Duha
Vydalo nakladatelství Alpress v edici Klokan, 2006
304 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA