Most mrtvého muže (Robert J. Mrazek)

Sebevražda na univerzitním kampusu, nebo vražda? To musí vyřešit jeden hodně unavený bývalý voják…

Most mrtvého mužeJake Cantrell byl po průšvihu vyhozen z armády a z nouze vzal místo u univerzitní ochranky. V té bandě, hřející si svá teplá místečka, je jeden z mála, kdo o policejní práci opravdu něco slyšel. Takže když na mostě v kampusu najde oběšené tělo, rozhodně nesouhlasí se závěrem šerifa i velitelky univerzitní ochranky, že šlo o sebevraždu. Slovo nechvalně proslulého loosera ale jaksi nemá příliš váhu. Věří mu tak akorát jeho pes Beruška, kterého si přivezl z Afghánistánu. Plus jeden rektor, který má vlastní problém, jehož vyřešení také čeká na Cantrella…

Bývalý politik Mrazek všechny překvapil, když se po skončení kariéry nevrhl na obvyklé memoáry, ale napsal místo toho dobrodružný thriller Valhalla. A co víc, hlavním překvapením bylo, že jeho román se četl líp než mnohé pokusy zavedených autorů. A stejně je to i tady. Čekáte průměrnou detektivku o chlápkovi s vojenským psem, jaké jsou teď v Americe v kurzu (vezměte si novou sérii od Jamese Rollinse nebo Roberta Craise). Dostane se vám však milého překvapení v podobě čtivého příběhu, kde se i pobavíte.

Mrazek se sice nevyhnul známým klišé o tom, jak jedině hrdina má mozek v hlavě a jinak je obklopen samými idioty, ale Jake Cantrell je vám i tak velmi sympatický, byť je vykreslen jen pár slovy. A Beruška není tak úplně vojenský pes.  Příběh se čte vážně dobře – ležérní a melancholický styl vyprávění připomene klasické detektivky Johna D. MacDonalda (na kterého Mrazek sám odkazuje) o obyčejných chlápcích, co vzdorují osudu s hořkým vtipem.

Jistě, Mrazek nevymyslel nic nového. Časový pres a sílící hurikán jsou fintou, jak naladit pocit naléhavosti a dramatičnosti, které by asi závěr vyšetřování jinak neměl. Ale autor kápl na důležitý fakt, a tím je pomalá výměna literárních hlavních hrdinů z obvyklých poldů za válečné veterány – aktuální téma Ameriky. Chlapy s mimořádným výcvikem, kteří v běžném životě těžko hledají uplatnění a kvůli válečným zkušenostem mají jinak nastavené priority. Jinými slovy „když nejde o život, jde o … nic.“

Nepříliš dlouhá přímočará detektivka ze srazu abiturientů s klasickým motivem pomsty z minulosti je vlastně ještě kratší, stránky jí nafouklo široké odsazení mezi řádky. Přináší příjemné čtení se sympatickým hrdinou, o kterém určitě ještě uslyšíme, autor plánuje sérii.

 

Originál: Dead Man´s Bridge, 2017
Překlad: Ondřej Duha
Vydal: Talpress, 2017
273 stran

Share Button

Související příspěvky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

REKLAMA
REKLAMA

Doporučujeme

CITARNY.CZ
Severské detektivky

www.alpress.cz


www.styl-zivota.cz

CZIN.eu

REKLAMA