Marisha Pesslová

* 26. října 1977 Michigan, USA

pessl-marisha
Foto: www.marishapessl.com

Americká autorka miluje svět filmu, odkazy na něj nesmí chybět v žádném jejím nekonvenčním románu…

Autorka vystudovala Film a Televizi na Northwestern University a Současnou literaturu na Barnard College v New Yorku. Film a literatura byly součástí jejího života již od dětství a Marisha počítala s tím, že se jim bude věnovat i profesně. Psát své první knihy začala už na studiích, ale oba její pokusy literární agenti odmítli. Autorka však nebrala „ne“ jako odpověď, a tak to zkoušela dál.

Pracovní dráhu začala u poradenské firmy, ale jak sama uvádí, většinu času tam strávila tím, že hledala zajímavá jména pro postavy ve své další knize. Když se odstěhovala do Londýna za svým budoucím manželem, mohla na svém rukopisu pracovat neomezeně. Intenzivní soustředění se evidentně vyplatilo – román, který po různých verzích nakonec dostal název Vybrané okruhy z mechaniky pohrom, se stal literární senzací roku pro svou invenci a jazykovou vynalézavost, a byl přeložen do 30 jazyků.

Prvotina velmi komplikovaně pojednává o ještě komplikovanějším vztahu otce a dcery, je doslova prošpikovaná literárními a filmovými odkazy a obsahuje také kriminální zápletku a mnoho stop – takže si podle autorky každý čtenář může přijít na to, co se stalo. (Autorka článku zahanbeně přiznává, že dodnes neví a netuší.)

Filmové odkazy nesmí chybět ani v autorčině druhé knize, psychologickém thrilleru o pátrání po vrahovi dcery věhlasného režiséra hororů – filmový svět bude tedy přímo centrem vyprávění…

Nový příběh autorky zabrousil do žánru fantasy pro mládež, má ale i kriminální prvky. Skupinka přátel se ocitá v mezičase mezi životem a smrtí a musí rozhodnout, který z nich se vrátí zpátky do života. Situaci ovlivňuje i nedávná smrt spolužáka.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::

www.marishapessl.com

VYŠLO ČESKY ::

  • Hlídka v bezčasí (Neverworld wake, 2018; Argo, 2020) Vyjde 20.2.
  • Vybrané okruhy z mechaniky pohrom (Special Topics in Calamity Physics, 2006; Argo, 2008)
  • Noční film (Night Film, 2013; Argo, 2015)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA