Margaret Murphyová

Vyšlo česky I Odkazy

BIOGRAFIE ::

* 1959, Liverpool

Je až zarážející, jak jinak křehké dámy dokáží psát tak hrůzyplné romány, že se začnou doma zamykat i nejzarytější optimisté. Příkladem takové spisovatelky je i Margaret Murphyová.

Margaret neměla právě idylické dětství – otec taxikář, matka zdravotní sestra a plný dům dalších devíti sourozenců – knihy byly jejím únikem do samoty a snění.
Chodila do dívčí střední školy v Liverpoolu a vymýšlela si své příběhy, ale nesnášela, když jí někdo říkal, jak má psát. Paradoxně jí její profesor napsal do hodnocení, že má nedostatek fantazie… Po přestěhování rodiny do Runcornu se na truc vrátila do Liverpoolu a proti přání rodiny tam studovala Environmentální biologii. Když jí rodiče odmítli dál platit školné, přivydělávala si úklidem v domácnostech a jako hlídač a průvodce v parku ve Wirralu.

Po vysoké škole učila biologii a přírodní vědy na různých školách, později se specializovala na děti s dyslektickou poruchou. Po třicítce a vážné nemoci se rozhodla nebránit se svému snu a zkusit doopravdy psát. Po 5 letech snah a zamítnutých rukopisů jí v roce 1996 vyšla první kniha „Goodnight, my angel“ a hned se zařadila do nominace na cenu First Blood.
Pokračovala však v učení, získala ještě titul MA v Psaní, zkusila si na rok studium psychologie, a nyní přednáší kurzy Psaní na liverpoolské univerzitě Johna Moora.

Jejích devět románů nese označení „mrazivé thrillery“ a zaměřuje se hodně na psychologii zločinců i jejich obětí.

Založila seskupení Murder Squad, což je skupina sedmi severoanglických spisovatelů detektivek, kteří jezdí po Británii a přednáší o své práci a o tvůrčím psaní všeobecně.

Je členem komise CWA a objevuje se i v rádiu BBC v diskuzích pro začínající spisovatele.

ODKAZY ::
www.margaretmurphy.co.uk
murdersquad.co.uk

ČESKY VYŠLO ::

  • Soumrak (Darkness Falls, 2002; překlad Michal Strenk, BBart, 2006)
  • Předivo stínů (Weaving Shadows, 2003; překlad Petr Kovács, BBart, 2006)
  • Nepohodlní (The Dispossessed, 2004; překlad Petr Kovács, BBart, 2007)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA