Legendy zločinu ukazují případ zločineckých dvojčat

V exkurzi do londýnského podsvětí šedesátých let se seznámíme s proslulými gangsterskými dvojčaty Krayovými. V nové verzi se v dvojroli představí výborný Tom Hardy.

legendy-zlocinu
Foto: Warner Bros

V londýnském podsvětí 60. let vládnou dvojčata Ronald „Ronnie“ Kray a Reginald „Reggie“ Kray (Tom Hardy). Ron je řekněme trochu jednodušší, ale o to více ve své primitivnosti nevypočitatelný a brutálnější. Inteligentní a na první pohled seriózní Reggie se snaží žít příkladným životem majitele několika nočních klubů. Zamiluje se do dívky Frances (Emily Blunt), pocházející z obyčejné rodiny. Brzy se i přes odpor její matky vezmou.
Frances záhy poznává, že matka, která ji před gangsterem Reggiem varovala, měla pravdu. Pod uhlazenou fasádou bohatého hezouna se skrývá bezskrupulózní obchodník, který neváhá k dosažení svých cílů použít nátlak, vydírání a zastrašování. Kde neuspějí slova, tam nastupuje jeho primitivní bratr Ron s hrubou silou.
Zatímco Ron žije se svým mladým homosexuálním přítelem v ošuntělém přívěsu v lese, Reggie musí čelit neustálému policejnímu sledování. Musí si dokonce krátký trest odsedět, a i když mu ve věznici dají „bachaři“ co proto, vrací se nezlomený a rozhodnutý ve své zločinecké dráze pokračovat. Je však jen otázkou času, kdy ho neřízená střela jménem Ron stáhne sebou ke dnu…

„Mafiánské“ filmy byly zatím spíše součástí americké produkce a ve Státech se také odehrávaly. Stačí vzpomenout na slavnou ságu Kmotr, Scorseseho MafiányNeúplatné Briana de Palmy nebo nedávné Lovci mafie, natočené podle skutečných událostí.
Nyní máme možnost podívat se na podobnou látku pro změnu do Velké Británie, navíc také inspirovanou reálnými událostmi. Skutečná dvojčata Krayovi se narodili se v roce 1933. Bratři operovali ve východní části Londýna v 50. a 60. letech. Měli na kontě ozbrojené loupeže, žhářství, vybírání výpalného, a dokonce i vraždy. Víceméně se „zmocnili“ některých klubů v západní části města, West Endu, kde s oblibou míchali politické prominenty s tehdejšími celebritami, mezi které patřil např. Frank Sinatra nebo Judy Garland.
V roce 1969 spadla klec. Ronnie skončil v psychiatrické léčebně, kde strávil zbytek života a kde v roce 1995 zemřel. Reggie byl odsouzen za vraždu a na svobodu se dostal až v roce 2000. Osm týdnů poté zemřel na rakovinu.

Legendy zločinu zachycují období mezi vzestupem obou bratrů, rozmachem jejich „impéria“ z East Endu do West Endu. Sledujeme vypořádávání se s konkurenčním gangem, „obchodní“ metody obou bratrů i jejich neustálé boje s policií i se sebou samými. Děj filmu končí těsně před uvězněním obou bratrů.
Příběh gangsterských dvojčat je ve Spojeném království proslulý, u nás už tolik známý není. Na filmové plátno se ho rozhodl přenést scenárista a režisér Brian Helgeland. Rodák z USA se před časem režijně podepsal pod titul Odplata s Melem Gibsonem nebo Příběh rytíře s Heathem Ledgerem. Scenáristicky se podílel na akčním remaku Únos vlaku 1 2 3, úspěšném krimi filmu L. A. – Přísně tajné nebo Zelené zóně s Mattem Damonem. Není to ovšem poprvé, kdy se neblaze proslulá dvojčata dostala na filmové plátno. Už v roce 1990 natočil původem maďarský režisér Peter Medak snímek Bratři zločinu. V rolích bratrů se představili členové tehdy populární slupiny Spandau Ballet (a také bratři) Martin a Gary Kempovi.

legendy-zlocinu-tom-hardy
Foto: Warner Bros

V dvojroli obou bratrů v novém verzi hraje britský herec Tom Hardy. O tomto novém Šíleném Maxovi se v současnosti mluví v souvislosti se ztvárněním další skutečné postavy – ve snímku Rocketman by si měl zahrát samotného Eltona Johna. Pro Legendy se původně uvažovalo o tom, že by Hardy hrál jednoho z bratrů. Režiséra mezitím napadlo, že by mohl ztvárnit obě postavy. Dal herci scénář, ale neřekl mu, koho bude hrát. Hardy se pak sešel s Helgelandem na večeři a řekl mu: „O. K., jdu do toho, ale chci hrát oba bratry.“ Vše bylo vyřešeno.
Bylo to dobré rozhodnutí. Hardymu se povedlo vystihnout kontrast mezi primitivním a nevypočitatelným Ronem a inteligentním, téměř až „klaďasem“ Reggiem. Zatímco se coby Ron dokázal vyřádit v různém pitvoření a šišlání (v žádném případě to však není směšné), v Reggiem předvedl svůj talent a ukázal tuto postavu jako někoho, kdo sice vypadá na první pohled jako sympaťák, ale násilí mu rozhodně není cizí. A že se vlastně ani změnit nesnaží, i když to své ženě Frances neustále namlouvá. Ale krev není voda a zločinecké pudy ze sebe člověk také jen tak nevymýtí. Je přeci těžké zbavit se způsobu života, který je tak vzrušující. Zároveň také sebezničující.

Jak víceméně pozvolný děj filmu postupuje dopředu, musí nám být jasné, že po výsluní nastává nevyhnutelný pád. Jen k němu každý z bratrů přispívá jinak. Ron zbytečnou vraždou na veřejnosti a svými bezmyšlenkovými úlety, kdy je něco mezi děckem a chladným gangsterem. Reggie zase tím, že se nechá – možná z čirého zoufalství a bezvýchodnosti – vyprovokovat k vraždě problémového člena gangu.
V úvodu zmíněné „mafiánské“ filmy nemusí mít vždy obvyklou gradaci děje (zápletka – vyvrcholení – závěr). Dost často bývají chronologickým sledem tu více, tu méně dramatických událostí. To je rovněž příklad Legend, nicméně i přes výkyvy v tempu příběhu nenudí a divák se nechá snadno vtáhnout do děje.
Možná k tomu kromě výborného hereckého výkonu hlavního představitele přispívá i dobře vystižená atmosféra Londýna 60. let. Místa, kde obyčejné ulice šedého předměstí kontrastují s luxusem a všemi těmi pozlátky honosných klubů. To vše podbarveno příjemným dobovým soundtrackem, se spoustou známých (nebo alespoň povědomých) melodií.

Legendy zločinu se nejspíše nestanou zásadním a převratným dílem daného žánru, ale mohou být důstojným příspěvkem do sbírky filmů o mafii. Příspěvkem, díky němuž si můžeme udělat představu o tom, že Londýn před nějakými padesáti lety neznamenal jen Beatles, účesy a módu. Jde určitě o příjemnou exkurzi do již zapomenutého světa, při které ani nevnímáte, jak ty více než dvě hodiny rychle uplynou.

Velká Británie 2015
Česká premiéra: 15. října 2015
Režie: Brian Helgeland
Hrají: Tom Hardy, Taron Egerton, Emily Browning, Christopher Eccleston, David Thewlis, Colin Morgan, Chazz Palminteri, Paul Bettany, Tara Fitzgerald, Paul Anderson, Stephen Lord, Mel Raido, Bob Cryer, Jd Roth-round, Millie Brady, Sam Spruell, Charley Palmer Rothwell, Nick Hendrix
Délka: 133 minut
Mluveno anglicky (s českými titulky)
Oficiální česká stránka filmu: www.warnerbros.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA