Kouzelnická variace na Dannyho parťáky

Podfukáři plakátPodobnost s Dannyho parťáky, která se dostala dokonce do oficiální tiskové zprávy k filmu, může zajistit diváky navíc. A zároveň by bylo hloupé vytýkat to, co distributor přiznává. Jen český název Podfukáři se poněkud odchyluje od originálního Now You See Me a může odkazovat spíše na britský seriál uváděný právě pod názvem Podfukáři (or. Hustle). I když právě o podfuk ve filmu Loiuse Leterriera zřejmě jde.

Čtyři lidé provádí každý po svém různé triky, aniž by to bylo vždy zrovna čestně a čestné. Až jsou jednou kýmsi tajemně svoláni a začnou působit společně. Během show v Las Vegas, když už z nich jsou známí iluzionisté, si náhodně (náhodně?) vyberou z publika jednoho Francouze. Ten se teleportuje do své pařížské banky, kterou čtveřice vyloupí. Případ, který působí bláznivě a nereálně, se snaží vyšetřit FBI, z Francie přilétá na pomoc posila.

Postav je tu hodně a nelze s jistou prohlásit, koho si vlastně diváci oblíbí či lépe řečeno: komu budou fandit. Vyšetřovatelům? Podvodníkům? Nebo jejich odhalovateli? Na příběh se průběžně nahlíží ze všech tří pohledů, přičemž až do konce zůstává nejasné, kdo za podfukáři vlastně stojí a kdo byla tajemná osoba v mikině na začátku filmu pozorující čísla budoucích parťáků. Že zřejmě někdo z postav, se pochopitelně nabízí.
Pro vyšetřování zapáleného agenta FBI, který jako by vypadl z různých amerických krimiseriálů, představuje Mark Ruffalo a jeho něžnou francouzskou kolegyni Mélanie Laurentová. V rámci stereotypů spolu úplně nevycházejí, on navíc Francouzku částečně podezírá z případného napojení na podvodníky, ale zároveň mezi nimi nechybí ani jiskření.
PodfukářiRůzné kouzelníky se snaží odhalovat bývalý profesionál v oboru, tajemný chlapík, jehož ztvárňuje Morgan Freeman. Částečně na vlastní pěst, část společně s FBI se snaží dopadnout i čtyři podfukáře a diváky i detektiva v Ruffalově podání oslní vysvětlením některých triků (teleportování se zkrátka příliš věřit nechce). Navíc je přesvědčen, že se jednalo jen o úvodní číslo a dojde k dalším loupežím. Zatímco FBI je v pozoru, divák se může těšit na další kouzelnická čísla.
Partu tvoří jediná žena (Isla Fisherová), typický americký hezounek (Jesse Eisenberg), mentalista, který druhé popichuje a z celé party nejvíce pobaví (Woody Harrelson), a nejmenší prostor dostává zelenáč ocitnuvší se mezi zkušenějšími (Dave Franco). Jejich donátorem je pak boháč, jehož ztvárňuje Michael Cain.
Napětí vytváří snaha FBI být napřed před podfukáři, zmařit jejich další záměry, jejich jednotlivé triky — a odhalování kouzel má své kouzlo. Už tak odlehčený příběh doplňují i humorné momenty — třeba když člověk v ulicích stopuje nevědomky svůj vlastní mobil.

U Podfukářů je pochopitelně možné počkat třeba na DVD, ale jsou typem snímku, k němuž se návštěva kina hodí. Různé kouzelnické triky nebo honička na plátně vynikají. Nemá smysl u toho řešit reálnou proveditelnost triků a jejich technickou či časovou náročnost, ale jen si užívat oddechový příběh, v němž bankovky létají ve velkém sále a hrací karta se zobrazuje na oknech věžáku. Že vznikne dvojka, by mi nepřišlo nijak překvapující.

USA 2013, anglicky s českými titulky, 115 minut
Scénář: Ed Solomon, Boaz Yakin, Edward Ricourt
Režie: Louis Leterrier
Hrají: Jesse Eisenberg, Isla Fisherová, Morgan Freeman, Michal Caine, Woody Harrelson, Mark Ruffalo, Dave Franco, Mélanie Laurentová
Česká premiéra: 13. června 2013 

Foto a trailer: www.bontonfilm.cz
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA