Jidášův kmen (James Rollins)

James Rollins Jidášův kmenRollins dokazuje, že je mistrem dobrodružných thrillerů…

Je zde vše, co má správný dobrodružný thriller mít – hrstku statečných hrdinů, mocné a nelítostné nepřátele, smrtící hrozbu pro celý svět, návaznost na skutečná historická fakta a putování po různých koutech světa. V tomto případě máme dva agenty zvláštní jednotky Sigma Force někde u Vánočního ostrova, kde čelí záhadné epidemii a také teroristům, hledajícím lék, aby měli v rukou všechny trumfy pro ovládnutí nákazy. Jinde se zase střetne velitel Sigmy se svou úhlavní soupeřkou, aby spojily své síly a našly klíče k oné nákaze ve vodítkách, které po sobě zanechal na různých místech samotný Marco Polo.
Námět sice zní naprosto šíleně, je ale prošpikovaný tolika akcemi, honičkami, útěky, (kanibaly, „anděly“…) že na tom vlastně ani nesejde. A i když jsem žádný předešlý ani následující díl ze série Sigma Force nečetla a chyběly mi souvislosti, právě díky rychlé akci a spádu jsem na to brzy zapomněla. I když by bylo jistě zajímavé dozvědět se, jak se dal dohromady tenhle pár agentů nebo jak jiný agent přišel o ruku, v tomhle dílu už se k minulosti nevrací a ženou se všichni za další akcí – ta je tu na prvním místě.

Zvláštní je, že i když se jedná pouze o jeden díl z řady a postavy tu prakticky nejsou nijak popsané (autor předpokládá, že už je čtenář zná z minula), mají hrdinové šmrnc, sympatie a životní elán – na rozdíl od spousty Rollinsových napodobovatelů, kteří mají celou knihu na to přiblížit své postavy čtenářům, a přesto se jim vdechnout život nepodaří.
Už chápu, proč je Rollins tak oblíbený a drtivá většina autorů dobrodružných thrillerů ho má jako nedostižný vzor. On má totiž dar psát čtivě, a podat i ta největší klišé a nejpodivnější šílenosti s grácií, vtipně, přesvědčivě a napínavě…

Originál: The Judas Strain, 2007
Překlad: Zdík Dušek
Vydal: BB art, 2008
www.bbart.cz
444 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA