Průlom (Michael Grumley)

Podivná anomálie u mořského dna donutí americké námořnictvo zrušit operaci. Proto je nutné věc vyšetřit a nejlíp technickým expertem a vyšetřovatelem Johnem Clayem a jeho partou. Čekejte spoustu vědy a techniky, lodí, sonarů, ponorek a armádní výzbroje, jako u románů Clivea Cusslera. Na rozdíl od něj jsou tu navíc delfíni a dost možná i mimozemská civilizace…

Velký prostor tu má výzkum delfínů a jejich dorozumívání, v čele s doktorkou Shawovou. Téma inteligentních mořských savců je oblíbené, viz třeba  Až delfín promluví z roku 1967. Ale tam výzkum zneužila armáda, a přesně toho se doktorka bojí, když ji osloví Clay s prosbou o pomoc při pátrání po ztraceném sonaru. (Možná starou knihu četla.) Jakmile se totiž do něčeho vloží armáda, zvlášť s nějakým nervózním a bojechtivým ministrem v čele, je třeba být obezřetný. Obzvlášť když objevíte útvar, který jako by ani nepocházel z naší planety..

Autor tu neustále zásoboval své čtenáře přívalem postav a nových prostředí – ať už z ponorky, mořského akvária, výzkumné lodi, Pentagonu nebo třeba polární stanice. Grumley má vzácný dar v jedné větě podat danou postavu sympaticky, ale když nevíte, jestli je jen epizodní nebo bude dál užitečná a měli byste si ji zapamatovat… Díky anotaci sice tušíte, že tahounem je Clay a mořská bioložka Alison Shawová, ale ti to mají marné – s přehledem je válcují Dick a Sally, komunikující delfíni z akvária. Nedivím se, že oba roztomilí tvorové jsou motivem charitativního obchůdku na Grumleyho webovkách. Jsou to prostě hvězdy.

Takže co tu máme? Spoustu techniky a moře, neznámé entity a přiblblé politiky, kteří chtějí ihned zasadit preventivní úder. Klišé jako blázen, ale to nevadí. Autor totiž rozehrál hru na tolika úrovních, že ta část s Pentagonem je jen obtížná moucha, co bzučí kolem hlavy. Ještě jsou tu delfíni, Antarktida a čím dál palčivější hrozba globální katastrofy…

Paráda. Kapitolu za kapitolou čtivější, napínavější, komplikovanější. A taky zábavnější. Naštěstí se autor nebere moc vážně. Nevěřila jsem, že by tahle divoká kombinace dobrodružství, military, sci-fi a katastrofy mohla vážně fungovat, ale je to tak. Jako fanoušek podmořského prostředí jsem si knihu neskutečně užívala a těším se na další díly – přidají se gorily a možná i nějaká romantika.

Originál: Breakthrough, 2013
Překlad: Eva Kadlecová
Vydal: CPress, 2019
427 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA