Jefferson Bass

KNIHY I ODKAZY

BIOGRAFIE ::

Pod tímto pseudonymem se skrývá autorský tandem antropologa Billa Basse a dokumentaristy Jona Jeffersona.

Dr. William „Bill“ Bass je jeden z nejznámějších soudních antropologů Ameriky, je autorem více jak dvou set vědeckých článků a publikací a za své působení na Univerzitě Tennessee získal ocenění Profesor roku od Komise pro rozvoj a podporu vzdělávání. Jeho nejdůležitějším přínosem však je založení Ústavu pro antropologický výzkum. Když v 70. letech nastupoval na Univerzitu, byly forenzní vědy teprve v plenkách, a zrod odborné stanice, specificky určené pro rozvoj soudních věd, byl ve světě unikátní a nastartoval rozkvět forenzní antropologie. Ústav pro antropologický výzkum je však po světě znám spíše díky Patricii Cornwellové jako Farma mrtvol (Body Farm, v češtině vyšlo pod jménem Za řekou Styx), kterýžto název použila jako titul svého románu inspirovaného právě prací Dr. Basse. Farma mrtvol se rozkládá na třech akrech půdy, kde mohou vědci studovat působení různých vlivů na mrtvá těla a na jejich rozklad.

Jon Jefferson je novinář, spisovatel, a především cenami ověnčený filmový dokumentarista, pracující např. pro History Channel nebo pro National Geographic. Žije v Knoxvillu nedaleko Basse, ale jejich spolupráce začala vlastně náhodou. Jefferson viděl v televizi zmínku o Farmě mrtvol a uvědomil si, že by to byl skvělý námět na dokument. A shodou náhod jeho žena doktora Basse znala, protože kdysi chodila na jeho přednášky. Slovo dalo slovo a vznikly z toho nejen dva dokumenty pro National Geographic, ale i knižní spolupráce obou mužů, nejprve na Bassově knize o zrodu Farmy a jeho nejslavnějších případech, a pak na zatím třídílné sérii detektivně forenzních thrillerů, jež píší pod společným pseudonymem Jefferson Bass a jejichž hlavním hrdinou je soudní antropolog Dr. Bill Brockton (se silně autobiografickými rysy Dr. Basse…)

ČESKY VYŠLO :: 

  • Oltář v jeskyni (Carved in Bone; BB art, 2008; in Omnibus, BB art, 02/2012; překlad Bruno Cempírek) ZNOVU VYŠLO
  • Z masa a kostí (Flesh and Bone; BB art, 09/2008 edice Class, in Omnibus, BB art, 02/2012; překlad Bruno Cempírek) ZNOVU VYŠLO
  • Ohnivá past (The Devil’s Bones; BB art, 2009; in Omnibus, BB art, 02/2012; překlad Bruno Cempírek) ZNOVU VYŠLO 
  • Kde mrtví promlouvají (Volvox Globator, 2009)
  • Kosti zrady (BB art, 2011) NOVINKA

ODKAZY ::

Oficiální stránka: www.jeffersonbass.com/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA