J. D. Barker sbírá svými thrillery uznání od zkušenějších kolegů a úspěšně prodává filmová práva

Narodil se jako Jonathan Dylan Barker 7. ledna 1971 v Lombardu ve státě Illinois. Tichý introvert byl jen málokdy vidět bez knihy. Od příběhů s Nancy Drew se dostal až dílům Dickense či Twaina. Později objevil Shelleyovou, Stokera a Poea, kteří v něm zažehli skutečný oheň, a odtud už nebylo daleko k prvním povídkám, které dával číst rodině a kamarádům.

Nikdy bych nešel do sklepa. Ani náhodou. Viděl jsem dost filmů a přečetl jsem dost příběhů na to, abych věděl, co se stane malému klukovi, který se sám vydá do takového temného a ponurého místa. A že těch příběhů bylo opravdu hodně.

J. D. Barker

Ve čtrnácti letech se Barkerovic rodina přestěhovala na Floridu. Jonathan tady chodil na střední školu, kterou zakončil v roce 1989. Věděl, že se chce věnovat umění, ale protože nebyl rozhodnutý v jakém směru, zapsal se na umělecký institut ve Fort Lauderdale. Během studia začal pracovat v časopise 25th Parallel, kde měl za kolegu chlapíka, který se později proslavil jako zpěvák Marilyn Manson. Pracovní náplň zavedla Barkera do světa pop-kultury, dělal rozhovory pro teenagerské časopisy a publikoval v různých lokálních médiích. Byl také sloupkařem v malých novinách Revealed, které se točily kolem paranormálních jevů na různých strašidelných místech. Barkerovo srdce však přesto táhlo především k fikci. Pracoval i jako tzv. ghostwriter, tedy ten, který je placený za napsání textu, jehož autorství je oficiálně připsáno objednavateli. Barker říká, že ho nejvíce ovlivnili spisovatelé Dean Koontz, John Saul, Neil Gaiman a Stephen King.

Právě posledně jmenovaný si přečetl několik pasáží z Barkerovy románové prvotiny Forsaken ještě předtím než vyšla a dovolil autorovi, aby ve své knize použil jeho postavu Lelanda Gaunta z románu Nezbytné věci. Barkerův úspěšný debut vyšel v roce 2014 a byl nominován na cenu Brama Stokera a vyhrál řadu dalších cen.

O tři roky později vydal román Čtvrtá opice, díky němuž se čeští čtenáři mohli seznámit s tímto nadějným autorem poprvé. Ještě předtím, než se román dostal do širší čtenářské povědomosti, koupila filmová práva televizní společnost CBS. Měli bychom se dočkat jak filmové, tak televizní podoby. Barkerovi se za Čtvrtou opici dostalo uznání od některých mistrů thrillerů, mimo jiné od Jefferyho Deavera, mistra zvratů a duchovní otce Lincolna Rhyma. Čtvrtá opice by se měla dočkat dvou dalších pokračování. Druhé už v originále vyšlo (The Fifth to Die) a v době psaní této biografie už ostravské nakladatelství Domino pracuje na české verzi. Datum vydání třetí knihy zatím není stanoveno, ale podle vlastních slov autora by k němu mělo dojít na konci roku 2019.

Miluju Vaší knihu! Ale také dávám zároveň pozor na svého devítiletého syna pokaždé, když vezme do ruky nůž na máslo.

Jeden ze čtenářských příspěvků na stránkách Goodreads.com

Rodina Brama Stokera nabídla Barkerovi, aby napsal tzv. prequel (příběh napsaný později, který dějově předchází již napsaný příběh) k Drákulovi. K tomu dostal svolení použít Stokerovy poznámky, z nichž většina nebyla nikdy zveřejněna. V září 2017 zakoupila v aukci investiční společnost G.P. Putnam & Sons práva na zfilmování Drákuly, kterého se ujme filmové studio Paramount Pictures.

J. D. Barker nyní žije střídavě ve se svou ženou Daynou ve floridském Englewoodu a v Pittsburghu v Pensylvánii. Zatím napsal sedm povídek a čtyři romány, získal několik cen, pozornost rodiny Brama Stokera a ve dvou případech také filmařů. Kolik spisovatelů může tohle při relativně malém počtu publikovaných děl říci? Jsem si jistý, že o tomto autorovi ještě uslyšíme.

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA