Holmesova učednice aneb Královna v ohrožení (Laurie R. Kingová)

Sherlock Holmes konečně získal rovnocenného partnera, který mu stačí v analýzách, dedukcích a vyšetřování zločinů…

holmesova-ucedniceMary Russellová je drzá slečna, která pro svou příliš briskní mysl nemá mezi vrstevníky sobě rovného. Když však v Sussexu narazí na podivného včelaře a zjistí, že je to sám legendární detektiv na penzi, konečně má s kým brousit svůj intelekt. A tak zatímco v Evropě zuří 1. světová válka, Holmes na britském venkově zacvičuje svou novou učednici pro dobu poválečného chaosu a pro řešení zločinů, které ta nadcházející éra zcela jistě přinese…

Tudíž v tomto překvapivě objemném svazku řeší spolu čím dál složitější případy, od vloupání do místního hostince, přes únos senátorovy dcery až po nález výbušnin na vlastním prahu. A pak vám dojde, že celá první polovina byla jen takovou předehrou ke skutečné krizi, ke střetnutí s nelítostným protivníkem Moriartyova kalibru…

Autorka je znalkyní Doylova kánonu, není pro ni proto problém na něj přirozeně navázat. Stejně jako se vždy v úvodu Dr. Watson dušoval, že veškeré jeho rukopisy jsou pravé, tak se zas Laurie zapřísahá, že jsou pravé tyhle rukopisy, že je dostala poštou a pouze je „trochu zregidovala“. Sice mi její popis balíku připomněl Cimrmanovu truhlu z Liptákova, ale to autorka asi neměla v úmyslu.

Román je pro znalce žánru prošpikován řadou narážek na různé Holmesovy případy nebo na klišé detektivního žánru vůbec, jako taková mrknutí všem zasvěcencům:

„Chcete tím říct, že za vším stojí komorník?“
„Obávám se, že se to občas opravdu stává.“

Je zvláštní vidět svět Velkého detektiva z úplně jiného úhlu, lidštějšího, osobnost chytré slečny Russellové však nepůsobí nijak rušivě. Watson byl vždy upřímně udivený z Holmesových dedukcí, tady zvládne vyvodit brilatní závěry Mary sama a doplňuje tak Holmesovy úmysly. Jak někde trefně poznamenal: „…podněcujete mě k výkonům reálným přispěním, nikoli vakuem.“

Objevuje se tu přirozeně jak doktor Watson, tak i Sherlockův bratr Mycroft, paní Hudsonová, staří známí. A nový Velký soupeř…Až se čtenář musí ujišťovat, že to opravdu nenapsal Conan Doyle, i když tomu dojmu stránku za stránkou podléhá čím dál víc.

Variací na holmesovské téma se vyrojilo mnoho, a řada současných pastišů je na velmi vysoké úrovni (Dům hedvábí, Prach a stín). Čím se tedy právě přístup Laurie Kingové liší od jiných pisálků tzv. Fanfiction? Možná si získává další a další čtenáře tím, že ukazuje geniálního detektiva mnohem lidštěji, než jak ho představil sám jeho tvůrce. Jako někoho, kdo dokáže ocenit bystrou mladou mysl a dokonce ji i mít rád. Anebo možná autorka zaujala svým drzým nápadem šoupnout úžasného pana Velkého detektiva až na druhé místo, na pozici vedlejší postavy. Protože hlavní roli tu má jedna mladá dáma, studentka Oxfordu

Série Mary Russellové čítá na 13 knih a několik novel a povídek, a nakladatelství Argo má v edičním plánu vydání pokračování, které bude dozajista stejně vymazlené a vyvedené, jako tenhle první díl…

Originál: The Beekeeper´s Apprentice or On the Segregation of the Queen, 2005
Překlad: Alžběta Lexová
Vydalo: Argo, 2016
411 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

2 komentáře: „Holmesova učednice aneb Královna v ohrožení (Laurie R. Kingová)

    M.Krajíčková

    (1.11.2016 - 19:01)

    Můžete, prosím, přestat používat slovo „vymazlené“? Je to příšerné, a hlavně je používané naprosto všude.

      Centrum DETEKTIVKY

      (2.11.2016 - 08:25)

      Mám pocit, že tento výraz je na našich stránkách velmi ojedinělý, takže žádná velká katastrofa. Váš názor bereme na vědomí. Příště nám v reakcích třeba můžete připsat, jestli se knihu chystáte číst, budeme rádi. L.C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA