Herec Jakub Kohák se stal kmotrem thrilleru Mysterium tremendum

V pražském Paláci knih Luxor proběhl v poslední prázdninový den křest knihy Sebastiana Rainera Mysterium tremendum. Křest moderovala herečka Miluše Bittnerová.

Jak asi víte, před časem vzbudila rozruch propracovaná mediální kampaň ohledně nové knihy z nakladatelství Panteon, nazvané Mysterium tremendum. Kniha (viz také naše recenze) prý byla náhodně nalezena před Mysterium-Tremendum-svazana-knihatřemi roky na půdě jednoho domu v Horní Bečvě na severní Moravě. Jako její autor je uváděn mladík jménem Sebastian Rainer, který údajně svůj rukopis svázal vlastní kůží a za dosud ne zcela vyjasněných okolností zemřel v roce 1973, těsně po dopsání knihy.

Někdo tomu možná věří, ale většina lidí se domnívá, že jde spíše o rafinovanou propagaci, jaká nemá v Česku obdoby. U akcí, jako je tato, lze tedy očekávat, že buď lidé z nakladatelství půjdou s barvou ven, nebo budou v chytré mystifikaci pokračovat.

Stala se ta druhá možnost. Nikdo z nakladatelství nepřišel, žádný člověk si nestoupl před publikum, nenapnul hrdě prsa a neřekl „To jsem napsal já!“. Přistoupím tedy na jejich hru a v následující reportáži se tím oprostím od častého používání slov „údajně“ nebo „prý“.

Mysterium-Tremendum-krestPrvní hostem moderátorky Miluše Bittnerové byl Emil Křižka, nálezce knihy, který krátce pohovořil o tom, jak k objevu došlo, popsal, jak si přečetl vyšetřovací spis nalezený spolu s knihou a jak na něj kniha působila. Tady je třeba říci, že Emil Křižka je grafik, který je podepsán pod mnoha tzv. knižními trailery (filmovými upoutávkami na knihu). Pro román Mysterium tremendum vytvořil obálku, plakát, trailer a více než dvacetiminutový dokument. Pokud by se někdy mělo ukázat, že Sebastian Rainer je smyšlený, byl by právě pan Křižka největším favoritem na toho, kdo knihu ve skutečnosti napsal. Ale řekl jsem, že přistoupím na hru těch šibalů z Panteonu, tak už mlčím.

Dalším hostem byl synovec nálezce, Daniel Křižka, mimo jiné také účastník SuperStar 2015. Kniha Mysterium tremendum ho velmi oslovila, dokonce tak, že pod jejím vlivem napsal stejnojmennou píseň. Tu publiku také zazpíval a sám se doprovázel na akustickou kytaru.

Mysterium-Tremendum-krest-knihyPozornost hojného počtu fotografů často odváděla přítomnost režiséra Zdeňka Trošky, kterému byla společně se zpěvačkou Lindou Finkovou a moderátorkou Štěpánkou Duchkovou připsána role „sudiček“. Herečka Miluše Bittnerová se však své role lehce naivní moderátorky oblečené ve stylu „Marylin Monroe v černém“ ujala celkem lehce s koketerií jí vlastní („Až Daniel jednou vyhraje SuperStar, tak můžu říci, že jsem mu podržela. A dvakrát!“; myšleno mikrofon).

K samotnému křtu byl přizván herec Jakub Kohák, který přišel patřičně rozcuchaný, v ošuntěném tričku a bermudách, jež se k němu vůbec nehodily. Ale kdo tohoto populárního recesistu znáte, pak víte, že je velice svůj a žádnou legraci nezkazí. Knize svým typickým suchým humorem popřál, ať vyděsí co nejvíce čtenářů, a pokud prý kvůli ní bude mít někdo nějaké doživotní trauma, bude to ještě lepší. Knihu polil šumivým vínem spolu se zmíněnými „sudičkami“ a několika dalšími hosty.

Autor je mrtvý, nebylo tedy od koho nechat si knihu podepsat. Zhruba za 30 minut bylo po všem. Čtenáři se žádnou překvapivou novinku nedozvěděli, při křtu zaznělo v podstatě vše, co lze najít ve zmíněném dokumentu nebo na dvou webových stránkách, které jsou součástí propagace. Celá akce tak měla spíše marketingový cíl ještě více na knihu upozornit, ale budiž řečeno, že se k tomu povedlo získat poměrně vtipné hosty a že se publikum celkem bavilo.

Celá fotogalerie na Facebooku.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

1 komentář u „Herec Jakub Kohák se stal kmotrem thrilleru Mysterium tremendum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA