Dcery Lamače kostí (Ted Dekker)

Ted Dekker Dcery lamače kostíVšichni máme své představy o tom, jak bychom se v určitých situacích zachovali. A nebo si většinou o sobě myslíme, že bychom podle nich jednali. Jenže co se stane, pokud jste doopravdy postaveni před skutečně závažný problém? Bude jeho řešení odpovídat Vašim představám? Kolik je toho vlastně člověk schopen vydržet? Tyto a spoustu dalších otázek si určitě budete klást při čtení knihy, která se již na přebalu ptá: „Dokázali byste umučit nevinného, abyste zachránili před smrtí vlastní dítě?“ Titul amerického autora Teda Dekkera má název Dcery lamače kostí a vydalo ho nakladatelství Metafora v létě 2010.

Lamač kostí, který děsí americkou veřejnost svou brutalitou, když mladým dívkám láme kosti bez porušení kůže, byl zadržen. Vypadá to ale, že není skutečným pachatelem, a pro nedostatek řádných důkazů se dostává na svobodu.
Důstojník americké zpravodajské služby Ryan Evans se v Iráku dostává do zajetí a je nucen přihlížet činům člověka, který se chová jako lamač kostí, aby zlomil Ryana a učinil z něj odstrašující případ.
Prozradí Ryan, kde se skrývá rodina, aby zamezil mučení iráckých dětí?
Tento voják vždy považoval službu vlasti za poslání, kterému podřizoval vše včetně osobního života, který prakticky odstavil na druhou kolej. A to i přesto, že na něj doma čeká žena a dcera Bethany, které s ním pomalu přestávají počítat.
Děsivá událost v Iráku má na Ryana ale i pozitivní vliv, protože si uvědomí, co pro něj rodina a hlavně Bethany znamenají, a plánuje přetrhané vztahy napravit.
Ryan se svou nepřítomností odcizil dceři, která k němu už nemá důvěru. Manželka si našla jinou, značně výhodnější partii a o jeho návrat rozhodně nestojí. Vztahy se vyhrotí natolik, že Ryan dostává zákaz přibližování ke své rodině.
Šestnáctiletá Bethany se dozvídá o své adopci a tím se pro ni vysvětluje odstup až nezájem rodičů, jak ho ona cítí. Je proto ráda, že může odjet věnovat se práci modelky do New Yorku, i když původně chtěla jen nafotit jednu obálku časopisu.
Lamačem kostí je unesena Ryanova dcera. Trocha politiky, intrik a vypadá to, že pachatelem je Ryan, který odpovídá profilu únosce. Jenže je to ten správný? Začíná hon na lamače. Policie hledá Ryana, který je na útěku. A on zase láká toho druhého, aby uskutečnili výměnný obchod. Ryana za Bethany…

Dcery Lamače kostí je příběhem plným čtivého mrazivě zneklidňujícího děje. I když se neocitáte v žádném zajetí nebo honbě za únoscem, stejně pociťujete silné znepokojení nad situací v rodině. Otec workholik, který se o dceru téměř nestará, a matka, která se většinu času věnuje sobě a svým milostným avantýrám. Situace, které ani v reálném životě nejsou výjimkou.
Kromě toho upozorňuje Ted Dekker ve svém příběhu i na krutost války na obou stranách. Jak trpí pozůstalí zbytečně zabitých členů rodin. Všechny tyto závažné otázky jsou do příběhu zakomponovány nenásilně, přesto vás silně nutí nad nimi přemýšlet.
Přestože příběh je velmi temný, autor si nelibuje v přílišných popisech.
Možná se vám bude zdát divné, proč třeba manželka Ryana cítí lhostejnost, ale za chvíli se chová až s nenávistí. Takovýchto drobných momentů ale není příliš a zdařilý čtivý thriller vám to vynahradí.
Na Dcery Lamače kostí si připravte pořádně silné nervy a dostatek času, protože se od něj s největší pravděpodobností nebudete moci odtrhnout.
Nakladatelství Metafora již připravuje na začátek roku druhou autorovu knihu s názvem Sběratel nevěst.

Originál: The Boneman´s Daughter
Překlad: Viktor Faktor
Vydalo nakladatelství Metafora, 2010
www.metafora.cz
416 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA