Další vraždu už s tebou nepáchám

Umění vraždyZabít manžela a zbohatnout. Ne, raději zabít manželku a zbavit se konkurence. Anebo ne, vůbec nejlepší bude zavraždit nejlepšího přítele a obchodního partnera. Kdo a proč nakonec zemře, prozradí mrazivá komedie Umění vraždy od amerického dramatika Joe DiPietra, kterou nyní nastudovali v Divadle A. Dvořáka v Příbrami.

Jack Brooks (Lukáš Král) a jeho žena Annie (Anna Fixová) jsou oba umělci. Jack je mnohem úspěšnější než jeho manželka, ale Annie je, alespoň na první pohled, se svou pozicí múzy a opatrovnice spokojena. Nebo je všechno trochu jinak? Manželé si pozvou domů na večeři svého přítele a také prodejce umění Vincenta (Petr Florián). Jenže z obyčejné večeře se velmi záhy stává složitá hra, která bude někoho stát život. Kdo se stane obětí dokonalé vraždy, to se divák nedozví až do samého závěru.

Komedie Umění vraždy s prvky hororu a detektivky nabízí příběh plný slovního i situačního humoru, zvratů, nečekaných odboček a velmi překvapivého konce. Dokonce i zkušení luštitelé záhad a amatérští detektivové, pro něž není žádná knižní ani filmová vražda oříškem, užasnou nad propracovaností děje z pera Joe DiPietra.

V Divadle A. Dvořáka v Příbrami se do svěží, moderní a skvěle vypointované komedie pustili s vervou, pod režijním vedením Adama Doležala, jenž text hry přímo pro divadlo i velmi povedeně přeložil. Na hercích je přímo vidět, jak si užívají své role a také moc, s níž drží diváky natažené na skřipci napětí, pochyb a touhy po odhalení správného konce.

050-Umění-vraždy
Foto z inscenace Umění vraždy: Lukáš Janičina

Lukáš Král vtiskl svému všestrannému umělci Jackovi přesnou míru hulvátství a vypočítavosti, dává divákovi na srozuměnou, že Jack je někdo, komu leží svět u nohou a všichni jsou tu jen a jen pro něj. Anna Fixová se zhostila role mazané manželky Annie s grácií sobě vlastní, předkládá divákovi cynickou, ironickou ženu, která konečně dostala šanci na velkou odplatu. Jenže, co když je to úplně jinak a Annie jen hraje hru, do které jí uvrtal její manžel? Nebo snad Vincent? Vincent je obchodník s analytickým mozkem a kalkulačkou v hlavě, kterého ale oba manželé dokonale vyvedou z jeho blazeovaného klidu. Vincent zpočátku přesně víc, co a kdy ho čeká. Vlivem události a všeho, co se v ten zpropadený večer odehraje, se však postupně mění v uzlíček nervů, aby nakonec zcela ztratil hlavu. Petr Florián podal svého Vincenta jako nevtíravě příjemného muže s jiskrou v oku a špetkou rošťáctví, díky nimž si především divačky budou přát, aby obchodník nebyl ten, kdo se stane obětí velkolepého plánu vraždy. Posledním dílkem do herecké skládačky je služka Kate, která velmi významně zamíchá kartami děje. V roli Kate se v alternaci střídají Eliška Dohnalová a Annette Nesvadbová.

029-Umění-vraždy
Foto z inscenace Umění vraždy: Lukáš Janičina

Důležitou složkou a vlastně dalším spoluhráčem se v této inscenaci stávají kostýmy a scéna, obojí z díly Agnieszky Páté-Oldak, která s Příbramí spolupracuje již poněkolikáté a její práce tak diváci znají. Scénografka v Umění vraždy plně využila prostoru velkého jeviště příbramského divadla a stvořila pravý umělecký ateliér plný drobností a artefaktů, které příjemně dotvářejí konečný dojem. Divák se tak ocitne na místě plném trochu strašidelných koláží, schovávaček, pomalovaných hlav, rozpracovaných obrazů, místě, kterému vévodí ohromná relaxační vana.

Kdo koho zavraždí a z jakého popudu? Kdo je pravým autorem Jackových děl? Co znamená v současné době umění a jak odlišit kýč od krásného uměleckého díla? Proč je hranice osobního vkusu tak kolísavá? To jsou jen některé otázky, které hra Umění vraždy pokládá. Divák si může být jist, že odpověď nebude rozhodně mentorská ani závažná, všechna vyústění jsou velmi vtipná, i když často krapet mrazivá.

Zvonek u dveří zvoní a Vincent právě vchází do dveří. Jestlipak ještě na konci večera vyjde ven, a když ano, tak v jaké podobě? To již prozradí hororová komedie v Divadle A. Dvořáka v Příbrami.

UMĚNÍ VRAŽDY, Joe DiPietro
Hrají v Divadle A. Dvořáka v Příbrami, www.divadlopribram.eu

Share Button

Autor příspěvku: Helena Herynková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.