Netradiční divadelní představení Hotel Žižkov láká na starosvětskou eleganci a prostředí

Detektivek na divadle stále není mnoho, jaká je ta žižkovská? Hotel Žižkov mě nalákal nejen vraždou v prvorepublikovém hávu, ale i příslibem nahlédnutí do divadelního zázemí, kam se běžní diváci obvykle nedostanou. A obojí bylo splněno.

Divadla 3D Company a Puls spojily své síly a zavádějí diváky do období elegance první republiky. Už od vstupu do divadla jste součástí představení. Nový ředitel zjišťuje, co vše zde nefunguje, zatímco starý personál se připravuje na večerní módní přehlídku přední české návrhářky. My, coby noví hosté, na které pro všechen ten zmatek není místo, jsme tak provizorně díky průvodcům zaváděni do různých částí divadla, kde jsme svědky všelijakých scének. Ať už shledání herečky a jejího aristokratického milence, nebo předního politika a jeho dávné známé. Často si při těchto úsecích připadáte, jako byste propadli časem – přeci jen téměř před sto lety se lidé chovali jinak a nám to dnes může připadat naivní nebo úsměvné. Některé scénky však připomínají, že v sousedním Německu už se vzmáhal nacionalismus, a tam jde veškerá sranda stranou…

Během přestávky dojde k vraždě, a pak se namísto módní přehlídky pořádá vyšetřování. Diváci jsou požádáni o výpomoc, a na každého z možných podezřelých mohou mít tři otázky, které by snad osvětlily motivace nebo sporné chování, kterého jsme byli svědky v první části. (Dávejte proto dobrý pozor!)

Tohohle principu využívá i slavná taškařice Splašené nůžky. Tam se vraždí v kadeřnickém salonu a stejně jako tady diváci pokládají otázky podezřelým. Ale Nůžky jsou bláznivá komedie a celou dobu tam sedíte na zadku. Kdežto Hotel se bere velmi vážně. Řada z postav je inspirována skutečnými osobami nebo jsou zasazeny do reálného kontextu, který v té době nebyl zrovna veselý. Mě se líbilo, že jsme se podívali dolů do šaten i nahoru do zkušebny (a že si tam bylo na co sednout). Kvitovala jsem i zvrat, který vysvětlil pár nesrovnalostí, které jsem pokládala za chybu. Kdepak, vše tady má nějaký svůj význam. A i když je vyústění více než teatrální a šustí papírem, každý čtenář detektivek ocení, když se všechny volné nitky svážou, nic nezůstane nevysvětleno a vražda je vyřešena.

Hotel Žižkov nabízí starosvětskou eleganci, drama, zajímavé nápady i pestrá prostředí. Neváhejte s návštěvou, své brány otvírá velmi zřídka…

Žižkovské divadlo Járy Cimirmana
Režie: Martin Vokoun
Hudba: Zdeněk Dočekal
Hrají:

 • Dědic hotelu: Josef Horák / Michal Kuboušek
 • Recepční: Jana Valentová
 • Pokojská: Markéta Mandová
 • Pikolík: Martin Hlubocký
 • Herečka: Karolína Půčková
 • Baron: Václav Krátký
 • Právnička: Lucie Botlíková / Barbora Jelínková
 • Politik: Petr Florián / Michal Hnátek
 • Stará dáma: Lucie Kožinová / Jana Rumlenová
 • Společnice: Zuzana Částková / Taťána Havlová
 • Mladá lékařka: Kateřina Kuboušková
 • Novinář: Jan Pichler

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA