Chuť na hřích (Veronika Černucká)

Veronika Černucká Chuť na hříchTřináct povídek s nejrůznějšími motivy zařadila autorka do své nejnovější sbírky s názvem Chuť na hřích. Ať už se jedná o peníze, pomstu, nenávist nebo jakýkoliv jiný „rozhodně důležitý“ motiv pro vraždu, máte skoro pocit, jako by nějaký vrah číhal na každém rohu, totiž na každém řádku. Člověk téměř začne mít strach se ohlížet. Knihu s mottem „Spravedlnost je dáma, která má zavázané oči a zlomyslný úsměv. Moc dobře totiž ví, že šťastné konce bývají jen v pohádkách.“ v březnu vydala Moba.

Tato povídková sbírka je snad ještě více než ta předchozí, Právo na vraždu, svižnější a plná akce. Veronice Černucké stačí pouze pár stránek povídky, aby čtenáře navnadila, dopřála překvapení, napětí, zajímavou pointu a občas černý humor (Bestie od Měsíčního jezera, Expert na vraždu). Většinou mě autorka pořádně zmátla, jen párkrát jsem se jako vítěz mohla poplácat po hrudi. Provází vás příběhem, napovídá, a když si myslíte, že tušíte, jak vše dopadne, autorka najednou přípraví velmi nečekaný zvrat. Hlavní postavy – vrazi – mají své činy více či méně naplánované. Občas se jejich plánování jaksi zvrtne v něco, co rozhodně v plánu nebylo.

Veronika Černucká si v příbězích pohrává s myšlenkou, že vraždit může každý, i když se třeba na první pohled tváří jako vzor všech cností. U každého může nastat chvíle, kdy má dojem, že vražda je jediné řešení. Z některých příběhů silně mrazí a jsou poměrně morbidní (Bestie od Měsíčního jezera).

Knize dala název povídka, v níž hlavní roli hraje tajný recept na luxusní zákusek. V Dědictví strýce Valentina nás autorka pozve do šlechtického sídla a hrdince poskytne možnost, aby získala bohatství. Srdcová dáma rozehraje svou hru v prostředí italského kasina nebo zavítáte do vysoké politiky při přípravě atentátu v povídce Vysoká hra. Možná budete mít trochu soucitu pro hlavní postavu povídky Smolný den Boba Kerbyho, za zmínku stojí i další dvě povídky: příliš zvědavou dámou Co zavinila paní Cooperová a Cínový vojáček, ve které zase masový vrah řeže obětem uši.
Příběhy se opět odehrávají v nejrůznějších koutech světa, kromě naší malé zemičky.

U knihy se budou dobře bavit milovníci svižných detektivních příběhů, kteří nepotřebují žádné hlubší charakteristiky postav a „stačí“ jim překvapení a napětí. Obojího je jim totiž v Chuti na hřích dopřáno bohatě.

Vydalo nakladatelství Moba, 2013
Edice: Původní česká Detektivka, sv. 179
224 stran
www.mobaknihy.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA